Az állatkerti medvék jóslatai - felfedték, meddig húzódik el a tél!


A néphagyomány szerint a medve árnyékából következtethetünk a tél hosszára.

Nem látta meg az árnyékát ma reggel a Fővárosi Állatkert két barnamedvéje, Csángó és Hargita, - számolt be Facebook-oldalán az intézmény - és a borult idő miatt napközben sem volt árnyékuk. A népi időjóslás hagyományai szerint ez azt jelenti, hogy:

Amikor a meteorológia nem csupán néhány napra, hanem hosszabb távra kíván előrejelzéseket tenni, a modern tudomány alapvetően a hosszú évek alatt összegyűjtött időjárási adatokat veszi alapul. Régebben, amikor az ilyen típusú adatok tudományos szempontból nem voltak rendszerezve, a népi megfigyelések szolgáltak a kiindulási alapként. Az emberek jeles napok, mint például február 2-a, Gyertyaszentelő Boldogasszony napja, aktuális időjárásának figyelembevételével próbálták megjósolni a következő időszakok időjárását. A népi bölcsesség szerint, ha ezen a napon borongós az ég, akkor a tavasz gyorsan beköszönt, míg a napos idő jelzi, hogy a tél még elég hosszú ideig kitart. Ezt a megfigyelést gyakran összekapcsolták a medvék viselkedésével is, mivel a medvés területeken február elejétől kezdve gyakrabban akadtak nyomukra, mint a téli hónapok korábbi szakaszaiban.

Az MTI jelentése szerint a Szegedi Vadasparkban vasárnap végre napvilágra kerültek a medvék. A felhők közül néha előbukkanó napfény kíséretében Mici és Ursula, a két medve, bátran kiléptek a kifutóba, ahol ínycsiklandó falatok várták őket: lekváros kenyér, narancs, alma, körte, szőlő és kivi sorakozott. A két nőstény medve nem riadt vissza a nap árnyékától, sőt, lelkesen belemerültek a falatozásba. A gondozók ügyesen gyümölcsökből a "tél" feliratot formázták meg, és nem sok idő telt el, máris eltüntették a telet, egy falatnyi finomsággal a szívükben.

A Szegedi Vadasparkban 2015 óta élnek barnamedvék (Ursus arctos), akik egy különleges történet részesei. A két nőstény medvét egy spanyol cirkuszból mentették ki, ahol nem élték meg a megfelelő körülményeket. Miután a menhelyen rehabilitációs folyamaton mentek keresztül, végül Szegedre költöztek, ahol új, tágas kifutót építettek számukra. A testvérpár pontos életkorát nem ismerjük, de valószínűleg 25 és 30 év között járnak, így már tekintélyes korúnak számítanak a barnamedvék között.

A medvék viselkedését nem csupán Magyarországon alkalmazzák az időjárás előrejelzésére; ez a gyakorlat Németországban, Svájcban és Hollandiában is elterjedt. Érdekes módon a hollandok honosították meg ezt a hagyományt az Egyesült Államokban, ám ott a mormota vált a meteorológiai előrejelzés ikonikus állatává, a medve helyett.

Related posts