Egy újabb lenyűgöző rekord született a magyar aukciós piacon: nem fogod elhinni, mennyiért kelt el ez a különleges festmény! - Pénzcentrum

Telt ház előtt zajlott a Virág Judit Galéria tavaszi aukciója a Budapest Kongresszusi Központban. A három órán keresztül tartó, jó hangulatú, vidám árverésen számos tétel bőven becsérték felett kelt el, helyenként megháromszorozva, megnégyszerezve a kikiáltási árát. Tihanyi Lajos korai alkotása, a Nagybányai piac 100 millió forintért kelt el.
Az este fénypontja kétségtelenül Tihanyi Lajos 1908-ban készült festménye volt. A Nagybányai piac nem csupán egy festmény, hanem a magyar modernizmus egyik korai remekműve, amelyet a fiatal, mindössze 23 éves művész alkotott meg, tele élénk színekkel és vibráló hangulattal. A terem légköre feszülten csendesedett el a licitek során, mindenki izgatottan várta a végkimenetelt. Végül a műalkotásért 100 millió forintot ajánlottak fel, ezzel is bizonyítva Tihanyi zseniális tehetségét és a festmény értékét.
Hatalmas izgalmat váltott ki a közönség soraiban, amikor megjelent a színpadon Faragó Endre Bárban (Asztalnál) című 1930-ból származó festménye, amelyért hosszas licitharcba bocsátkoztak a résztvevők. A kép 10 millió forintos kikiáltási árról indult és közel négyszeres összegért, 38 millió forintért ütötte le Kelen Anna árverésvezető kalapácsa. Ez egyben életműrekord is: korábban árverésen soha nem fizettek ennyit Faragó Endre műért, amely a rendkívül kis életművel rendelkező festő egyik kiemelkedően izgalmas darabja.
Ritka kincs bukkant fel az estélyen: Markó Károly egyik lenyűgöző festménye, amely bibliai témát dolgoz fel. A Jézus és a szamáriai asszony című alkotás, mely 1824-ből származik, kezdetben 8,5 millió forintért került a közönség elé. A licit során azonban a szenvedélyes vásárlók közötti izgalom hatására az összeg végül megugrott, és a festmény új gazdájának 20 millió forintot kellett fizetnie érte.
Egry József, a Balaton festészetének ikonikus alakja, mindig is nagy népszerűségnek örvendett a gyűjtők körében. Legutóbbi aukcióján ismét lenyűgöző eredmények születtek: egy balatoni tájat ábrázoló festmény, a Horgász vitorlással, hihetetlen gyorsasággal emelkedett az árverési kalapács alatt. Az alkotás 2,6 millió forintról indult, és mindössze néhány perc leforgása alatt 9 millió forintig szárnyalt. Ezen kívül a Vitorlás a Balatonon című mű is figyelemre méltó teljesítményt nyújtott, hiszen 20 millió forintért talált új gazdára.
Pekáry István Julika című festménye még ennél is meredekebben emelkedett, hiszen 1,6 millióról indulva 7 millió forintnál végződött a licit.
Márffy Ödön "Kerti társaság" című remekműve igazi szenzációt okozott az árverésen. A festmény, amely pontosan egy évszázada készült, most újra reflektorfénybe került, és a kiindulási 8,5 millió forintos kikiáltási árat végül 15 millió forintra emelték a licit során, új gazdára találva. Az esemény izgalma és a műalkotás különlegessége mindenkit lenyűgözött.
Vaszary János 1930-ban alkotta meg a „Mezei virágok” című életvidám és színes csendéletét, amelyet később a neves író és hollywoodi forgatókönyvíró, Irwin Shaw vásárolt meg felesége, aki magyar származású, számára Párizsban. A festmény egészen 60 éven át a család birtokában maradt. Végül a Vaszary-művet 48 millió forintért értékesítették.