Új korszak hajnalán áll Amerikában: Trump személyében egy új kihívó bukkant fel, aki komoly ellenfele lett a woke-mozgalomnak.


Trump érkezése új reményt jelenthet a konzervatívok számára, hiszen a Mandiner szerint ez a lépés véget vethet a woke-korszak uralmának. A lap elemzése rámutat, hogy a konzervatív tábor már hosszú ideje hátrányban van a kultúrharcban, de Donald Trump újabb győzelme jelentős változást hozhat a politikai tájban. Az események alakulása izgalmas fordulatokat ígérhet a jövőben.

Idővel a jobboldal zászlajára tűzte a woke-izmus elleni harcot, amit a lakosság jelentős része jól fogadott. Az idei tekintélyes republikánus győzelem után sokan kifejezték reményüket, hogy 2016-tal ellentétben, amikor Donald Trump érkezése megerősítette a progresszívokat, ezúttal talán leáldozhat a woke-nak.

A jelek arra mutatnak, hogy a mérsékeltebb demokrata politikai szereplők szívesen megszabadulnának a köreikből ettől az ideológiai irányzattól. A választási vereség után többen az ideológiai túlzásokat emelték ki, mint a csúfos kudarc egyik legfontosabb tényezőjét.

Nem szabadott volna ennyire woke-nak lenni - ismerték el egymás után a kommentátorok. Seth Moulton, Massachusetts állam kongresszusi képviselője a The New York Timesnak úgy fogalmazott: "A demokraták túl sok időt töltöttek azzal, hogy ne sértsenek meg senkit, ahelyett hogy brutálisan őszinték lettek volna azokkal a kihívásokkal kapcsolatban, amelyekkel az amerikaiak szembenéznek." A képviselő kitért a genderkérdésre is: "Van két kislányom, és nem akarom, hogy a sportpályán átgázoljon rajtuk egy férfi vagy korábban férfi atléta; de demokrataként félnem kellene, hogy ilyet mertem mondani." Többen kiszúrták a választás után, hogy Alexandria Ocasio-Cortez, a párt progresszív üdvöskéje eltávolította a genderügy szimbólumának számító személyes névmásokat a közösségimédia-profiljairól.

Donald Trump már első elnöksége során próbálta "woke-talanítani" a kormányzatot, de mivel a lépéseit rendeletek formájában tette, Joe Biden érkezésével azokat könnyedén felülírta. Most Trump is vissza kívánja állítani a saját elképzeléseit, és ha valóban komolyan veszi a woke-izmus ellen vívott harcot, akkor sokkal határozottabb stratégiát kell kidolgoznia. Eric Kaufmann politológus a The Telegraphban megjegyzi, hogy Trumpnak nem a bürokrácia leépítése a cél, mint ahogy azt néhány tanácsadója javasolja, hanem a rendszer átalakítása. "A kihívás megoldásához elengedhetetlen, hogy a konzervatívok visszafoglalják az intézményeket, beleértve a médiát, a filmipart, az egyetemeket és az iskolákat."

A megválasztott elnök eddig olyan szakembereket választott ki a kabinetjébe, akik elkötelezettek amellett, hogy saját szakterületükön szembeszálljanak a progresszivizmus kihívásaival.

Számos konzervatív véleményformáló úgy véli, hogy Trump ezúttal a DEI- (diverzitás, egyenlőség, inklúzió) képzések ellen fog fellépni. Szóvivője, Steven Cheung, határozottan kijelentette: "Trump elnök világosan kifejezte, hogy véget kíván vetni a 'woke' és a 'sokszínűség' álnok ideológiáinak, amelyek áthatották az országot, és az amerikai lakosság többsége is arra szavazott, hogy lépéseket tegyen ennek érdekében."

Ha megvan az eltökéltség, akkor is nagy feladat lesz Trumpnak, hogy szövetségi szinten megreformálja a rendszert, és megfelelő emberekkel töltse fel az intézményeket. Azonban a politika befolyása korlátozott: a kultúra, a cégek, a közösségi oldalak és a tudományos szféra még mindig át vannak itatva a progresszív ideológiákkal, bár egyre inkább tapasztalható kulturális ellenhullám. Egyes szakértők arra számítanak, hogy Trump győzelme felerősíti a woke oldalt, mert fűti az ellenség hatalomra jutása.

Related posts