Brüsszel új víziója született: gazdabarát megoldások érkeznek, véget ér a területalapú támogatások kora? - Agro Napló


Egyszerűbb, kevesebb adminisztrációs terhet jelentő, ám fiatalosabb és a termelőket jobban védő agrártámogatási rendszert szeretne az Európai Bizottság, amelynek keretein belül a gazdákra, mint a klímaváltozás ellen küzdő partnerekre is számít - hangzott el a KAP jövőjéről szóló Vision bemutatása után megtartott brüsszeli sajtótájékoztatón. A kifejezetten gazdabarátként bemutatott vízió ígérete szerint az új rendszer fair lesz például az import tekintetében is, ám az uniós agrárbiztos ismét belengette: a támogatásokat a Bizottság nem területalapon, hanem a gazdaságok szintjén osztaná el.

Szerda délelőtt a Biztosok Kollégiuma elfogadta a mezőgazdaság és élelmezés egyik legfontosabb dokumentumát, amely a jövő támogatási rendszerére vonatkozik. Az úgynevezett Vision, mint a neve is mutatja, alapvetően tágabb célokat, egyfajta víziót jelenít meg arra vonatkozóan, hogy milyen lenne az Európai Bizottság elképzelései szerint a Közös Agrárpolitika a következő ciklusban.

A közelmúltban rendezett sajtótájékoztatón Raffaele Fitto, az Európai Bizottság alelnöke hangsúlyozta, hogy az elmúlt évek rendkívüli kihívások elé állították a társadalmakat. Különösen a mezőgazdasági szektor szenvedett el komoly következményeket, mivel belső struktúrája miatt még fogékonyabbá vált a piaci ingadozásokra és egyéb külső hatásokra. Ezt a feszültséget jól tükrözik a kontinens különböző városaiban tapasztalt tüntetések, amelyek arra késztették az Európai Bizottságot, hogy sürgős párbeszédet indítson és hatékony intézkedéseket hozzon.

A vízió megalkotása során néhány egyszerű elvből indult ki a Bizottság. A gazdálkodás és az élelmezés stratégiai szektor az EU-ban, mint fogalmazott, "vitán felül áll az élelmiszerbiztonság és a szuverenitás fontossága". Kijelentette:

A klímavédelem terén a gazdák kulcsszereplők, akik alapvető fontosságú feladatokat látnak el. Tevékenységeik révén védik a természeti erőforrásokat, tudatosan gazdálkodnak a talaj és a víz használatával, valamint hozzájárulnak a biodiverzitás fenntartásához és az éghajlati reziliencia erősítéséhez. Az ő munkájuk nélkülözhetetlen a fenntartható jövő megteremtéséhez.

Mindezt szem előtt tartva, az Európai Bizottság célja az, hogy együttműködjön az agrárágazattal annak érdekében, hogy biztosítsa, hogy az versenyképes, ellenálló, vonzó maradjon a jövő nemzedékeinek, és még jövedelmező is legyen.

Az alelnök Néhány kulcsfontosságú stratégiai elemet is kiemelt, amely a vízióban szerepel, mondván, ezek és tükrözik a bizottság politikai szándékát.

A mai anyaggal egyértelmű üzenetet közvetítünk a gazdálkodók, az élelmiszertermelők felé. A gazdálkodás, az élelmiszerágazat stratégiai szektor, kritikus ékkő Európa számára. Az élelmiszerszuverenitás, a versenyképesség, a fenntarthatóság, a vidéki területek vitalitásának gerincét adja

Christophe Hansen, az Európai Bizottság mezőgazdasági és vidékfejlesztési biztosa a tájékoztató során hangsúlyozta, hogy Európa elkötelezett amellett, hogy megóvja a mezőgazdasági szektort a tisztességtelen versennyel szemben. Kiemelte, hogy az anyag elismeri Európa gazdálkodásának sokszínűségét, ami a kontinens egyik legnagyobb erőssége, ugyanakkor ez a változatosság különböző kihívásokat is jelent.

Az osztrák alapok gazdálkodási gyakorlata nem hasonlítható össze egy ciprusi gazda kihívásaival és körülményeivel.

A biztos több fő prioritási területre koncentrált a jövőkép kapcsán. Ezek a következők:

Egy friss nyilatkozat szerint az uniós mezőgazdasági dolgozók csupán 12%-a van 40 év alatt, ami aggasztó tendencia. Egyes régiókban a helyzet még súlyosabb, ezért elengedhetetlen, hogy a fiatalok bevonásával foglalkozzunk. Olyan politikai intézkedéseket kell kidolgozni, amelyek ösztönzik a fiatal munkavállalók részvételét a mezőgazdaságban. Fontos, hogy a jövő generációkat vonzóvá tegyük ezen a területen, amihez nem csupán anyagi juttatásokra és beruházásokra van szükség, hanem a megújulás előtt álló akadályok lebontására is.

Fontos, hogy a gazdálkodók és az élelmiszeripari szereplők számára egyenlő versenyfeltételeket teremtsünk. Ez azt is magában foglalja, hogy az importált termékek gyártási normáit ehhez a szinthez kell igazítani, különös figyelmet fordítva a peszticidek használatára.

A jelenlegi helyzet tarthatatlan a polgárok szempontjából. Az Unióban bizonyos növényvédőszerek használatát megtiltjuk, miközben az ilyen anyagokkal kezelt növényeket importálunk. Ez a gyakorlat igazságtalan, hiszen ha valami tilos az Unión belül, akkor az Unión kívülről érkező termékek is komoly kockázatot jelentenek Európa egészségére nézve. Az ilyen ellentmondások nem csupán a fogyasztók bizalmát rombolják, hanem a közös egészségügyi normákat is aláássák.

Ezzel kapcsolatban a biopeszticidek jelentőségét is hangsúlyozta: Az elmúlt 10 évben nagyon sok hatóanyagot kivontunk a piacról, alternatívák nélkül. A biopeszticidek ugyanakkor védekezési eszközt biztosítanak. Lehet, hogy kevésbé hatékonyak, de működnek, ezt kell felgyorsítani, hogy legyenek eszközeik a gazdálkodóiknak, hogy a terményeiket védeni tudják.

Hozzátette: a versenyképesség egyik alapfeltétele a bürokrácia csökkentése és ez volt a másik nagy kérés a gazdálkodók részéről, akik tavaly pont ilyenkor vonultak az utcára. Könnyebb, agilisabb rendszerre van szükség, erre feltétlenül megoldást kell találni annak érdekében, hogy a szabályozási terhet csökkentsük, hogy a gazdálkodók a termelésre koncentrálhassanak és ne papírmunkával foglalatoskodjanak.

Ennek érdekében már tavasszal egyszerűsítési csomagot javaslunk majd a KAP keretén belül.

A sajtótájékoztató zárásaként, amikor a kérdésekre válaszolt, a biztos hangsúlyozta, hogy a költségvetési kérdésekről való diskurzus még túl korai ebben a szakaszban. Ennek megfelelően nem tudta megválaszolni azt sem, hogy a következő ciklusban a Közös Agrárpolitika mekkora részesedést képvisel majd az Európai Unió költségvetésében.

A kérdésre adott válaszában hangsúlyozta, hogy az Európai Bizottság törekvése az, hogy a támogatások elosztása ne területi alapú legyen, hanem a gazdasági teljesítmények figyelembevételével történjen.

Related posts