Rendkívüli mértékben megemelkedtek az árak sokak által kedvelt italánál: a helyzet már annyira súlyos, hogy szinte luxuscikké vált - Pénzcentrum.
A kávé ára soha nem tapasztalt szintekre emelkedett, szinte megduplázódott egy év alatt ennek az alapvető terméknek a költsége.
2024 decemberének elején a kávé ára a nemzetközi piacon rekordszintre szökött. Az arabica kávébabok ára, amelyek a globális termelés legnagyobb részét adják, a New York-i tőzsdén meghaladta a 3,44 dollárt fontonként (0,45 kg). Ez a 2024-es évet több mint 80%-os árnövekedéssel zárja. A robusta kávé ára is új magasságokba emelkedett szeptemberben. Az Oeconomous cikkében azt vizsgálta, vajon a kávézás valóban luxuscikké válik-e a következő években, milyen folyamatok zajlanak a világ kávépiacán, és mit tapasztalhatunk ebből mi, magyarok.
Jelenleg elsősorban időjárási körülmények befolyásolják a kínálatot és a tőzsdei hangulatot. A világ két legnagyobb kávétermelő országában, Brazíliában (főleg arabica fajta) és Vietnámban (főleg robusta fajta) a rossz időjárási körülmények keltenek aggodalmakat: szárazság és aszály, heves esőzések, fagyok. A tavalyi szárazság az idei évi betakarításra is negatívan hat. Világszinten (pl. Karib-térség, Közép-Amerika, Ázsia) az El Nino jelensége is befolyja a termést: hirtelen áradások jelentkeznek, illetve hosszabb aszályos időszakokra kell felkészülni.
A kávé iránti globális érdeklődés az elmúlt évek során folyamatosan túlszárnyalta a kínálati lehetőségeket, ami hozzájárult az árak növekedéséhez. Különösen Ázsiában, főként Kínában, egyre inkább teret nyer a kávéfogyasztás kultúrája, ami hosszú távon a kereslet tartós növekedését valószínűsíti. Ez pedig tovább emelheti az árakat a piacon.
A klímaváltozás komoly kihívások elé állítja a kávétermelést, hiszen a kávérozsdagomba és a kávészú folyamatosan veszélyeztetik a termés mennyiségét és minőségét. A legnagyobb kávétermelő országokban, mint például Brazíliában és Kolumbiában, a társadalmi problémák is hozzájárulnak a helyzet súlyosbodásához, ami hosszú távon az árak emelkedéséhez vezethet. Ugyanakkor egy érdekes és pozitív fejlemény, hogy az egyre enyhébb telek révén Európában is megjelenhetnek kávéültetvények, ami új lehetőségeket nyithat meg a kávékultúra számára.
Magyarországon a kávéfogyasztásunkat teljes egészében importból fedezzük, így a hazai árakra a világpiaci drágulás mellett a forint dollárral szembeni árfolyamának és a szállítási költségeknek az alakulása is kihat. Egy 200-250 grammos őrölt kávé jelenleg 1500 forint körül mozog országos átlagban a boltokban (+18% éves szinten).
Ha vendéglátóhelyeken élvezzük a kávézás élményét, akkor egy eszpresszó ára körülbelül 550 forint, ami évente körülbelül 9%-kal emelkedik. Érdekes, hogy az éttermekben felszolgált cappuccino árát tekintve Magyarország kifejezetten kedvezőnek számít, még a környező országok között is.