A zöld vagy rendkívül világos széklet különböző egészségügyi problémákra figyelmeztethet. Érdemes figyelemmel kísérni ezeket a változásokat, mivel jelezhetik a bélflóra egyensúlyának megbomlását, emésztési zavarokat vagy akár fertőzéseket is. Fontos, hogy
Ha a széklet színe eltér a megszokottól, az különféle egészségügyi problémákra, mint például vesebetegség, daganatok vagy aranyér, utalhat.
A széklet színe egészséges embereknél barna (árnyalatai a világostól a közepesen sötétig terjednek), ezt főként a benne található epétől és bilirubintól kapja. A bilirubin a vörösvérsejtek hemoglobin részének, pontosabb a hemnek nevezett vérfestéknek a bomlásterméke. A széklet színét elsősorban az étrendünk befolyásolja, így az akár napról napra is változhat. Azonban a megszokottól feltűnően eltérő széklet esetén, különösen ha hosszabb időn keresztül tapasztaljuk azt, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni.
Bizonyos ételek és italok érdekes módon "megfesthetik" a székletünket. Ilyenek például a cékla, az áfonya vagy a sötétzöld leveles zöldségek. Amikor ez megtörténik, a széklet színének megváltozása a bennük található természetes vegyületek hatásának tudható be. Jó hír, hogy ezek a színeltérések általában nem okoznak aggodalmat, hiszen a legtöbb esetben néhány napon belül a széklet színe visszatér a megszokott állapotába.
A széklet sötét árnyalatainak megjelenése gyakran bizonyos gyógyszerek, például bizmut-szubszalicilátot tartalmazó készítmények vagy vastartalmú étrend-kiegészítők mellékhatásaként figyelhető meg. Fontos azonban, hogy ha a székletünk színében drámai változásokat észlelünk, például fekete vagy élénk vörös árnyalatokat, és nem történt változás az étrendünkben, akkor sürgős orvosi kivizsgálást igényel. Ezek a színeltérések gyakran a bélrendszerbe jutó vörösvérsejtek lebomlásának következményei, amelyek normál esetben sárgás színű bilirubinná alakulnak, de a bélflóra hatására a hemoglobin átalakulása miatt eltérő árnyalatokat kaphatnak. A vérző gyomor- vagy nyombélfekély a leggyakoribb ok, de a jelenség mögött állhat daganatos elváltozás, vérzéses betegségek, vagy a nyelőcső rendellenességei is. Élénkvörös széklet esetén a vérzés forrása a bélrendszer alsó szakasza, ahol a vér nem tölt annyi időt a bélben, hogy enzimatikus vagy bakteriális változások révén megváltozzon. Az aranyér egy jellegzetes tünete a véres, piros széklet, amely figyelmeztethet a problémákra.
A sárga színű széklet többféle egészségügyi problémára utalhat, beleértve a felszívódási zavarokat, a hasnyálmirigy betegségeit vagy az epehólyag működési zavarait. Előfordulhat, hogy a szervezet nem képes megfelelően lebontani és hasznosítani a zsírokat, vagy a hasnyálmirigy nem állít elő elegendő emésztőenzimet. Emellett az epehólyag is okozhat problémát, ha nem tud elegendő epét szállítani az emésztési folyamathoz. Ilyen esetekben a széklet nem csupán sárga, hanem zsíros állagú, olajos felülettel és különösen kellemetlen szaggal is rendelkezik.
A krónikus betegségek közül a Gilbert-szindróma különösen figyelemre méltó, mivel jellemzője a sárga széklet megjelenése. Ez a genetikai rendellenesség a lakosság akár 10%-át is érintheti. Ekkor a sárga széklet kialakulásának hátterében a normálisnál jelentősen magasabb bilirubinszint áll. Ezen kívül a giardiasis nevű fertőző betegség is okozhat sárga színű hasmenést, amely szintén figyelmeztető jel lehet az érintettek számára.
A rendkívül világos, agyagszínű, szürkés vagy akár közel fehér széklet megjelenésének hátterében az epe vagy az epesók csökkent szintje áll. Ez a jelenség gyakran összefüggésbe hozható a máj, az epehólyag vagy a hasnyálmirigy különböző megbetegedéseivel és gyulladásaival, valamint az epevezetékek esetleges elzáródásával is.
A hosszabb időn keresztül fennálló megszokottól feltűnően eltérő széklet esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz.
A széklet színe néha meglepően eltérhet a megszokottól: például a kék vagy zöld árnyalatok megjelenése gyakran a nagy mennyiségű ételszínezék fogyasztásának következménye lehet. Emellett bizonyos gyógyszerek is hozzájárulhatnak a széklet ilyen színűvé válásához, különösen, ha súlyos betegségek kezelésére használják őket. Az ezüstös tónusú széklet viszont figyelmeztethet két komoly problémára: egyrészt jelezheti az epe- vagy epehólyag betegségeit, másrészt pedig a bélrendszeri vérzést, hiszen az epebetegségek általában világos, míg a vérzés fekete székletet okoz. Igazán ritka jelenség a lila színű széklet, amely különféle porfíria típusok esetén fordulhat elő.