Gašpar: Amennyiben Huliak visszatér az SNS-frakcióhoz, úgy a minisztériumi poszt kérdése is újra a középpontba kerülhet.
Tibor Gašpar, a Smer parlamenti alelnöke kijelentette, hogy Rudolf Huliak esetleges miniszteri kinevezéséről csak akkor nyitnak vitát, ha az SNS-ből távozó két képviselő is visszatér a párt frakciójába. Gašpar ezt az O 5 minút 12 című vasárnapi műsorban osztotta meg. A vitapartnere, Viliam Karas, a KDH korábbi igazságügyi minisztere, úgy véli, hogy a koalícióban kialakult helyzet már "megérett" egy kormányellenes bizalmatlansági szavazásra.
Gašpar elismerte, hogy a minimális parlamenti többség kihívások elé állítja a kormány működését, ám ezt nem tartja kormányválságnak. Hangsúlyozta, hogy a csütörtöki szavazás például a kormány stabilitásának bizonyítékául szolgál. Ezzel szemben Karas úgy véli, hogy a kormány és az ország összességében válsághelyzetben van. A KDH politikai képviselője szerint a jelenlegi helyzet leginkább a Smer pártnak és Robert Fico miniszterelnöknek kedvez.
A parlament alelnöke határozottan elutasította Karas állításait, kiemelve, hogy a Smer prioritása a békés és szakszerű kormányzás biztosítása. Amennyiben konfliktusok merülnének fel, a párt igyekszik közvetítői szerepet betölteni. Emellett megjegyezte, hogy elképzelhetőnek tartaná, hogy a Huliak körül összegyűlt képviselők követeléseit egy hivatalos memorandum formájában dokumentálják.
A Smer politikai képviselője éles bírálatot fogalmazott meg Samuel Migaľ (Hlas) parlamenti képviselő ellen, akit azzal vádolt, hogy megszegte a koalíciós megállapodást. Migaľ nem támogatta az SNS két törvénymódosító javaslatát, ami a Smer politikusa szerint elfogadhatatlan lépés volt. Ezen felül hangsúlyozta, hogy Migaľ nem terjesztett elő hivatalos módosító indítványt sem, ami tovább mélyíti a koalíciós partnerek közötti feszültséget.
Karas hangsúlyozta, hogy a KDH már a kormányzati ciklus kezdetén figyelmeztetett a koalíció gyenge pontjaira. Szerinte a jelenlegi helyzet tarthatatlan, és attól tart, hogy a koalíción belül újabb memorandumok születhetnek. A KDH határozottan elzárkózik a kormány támogatásától, mivel nem osztja az ország gazdasági irányvonalát. A jövő évi költségvetés elfogadásával kapcsolatban Gašpar kifejtette, hogy a konszolidációs intézkedések minden érintettet fognak sújtani, de a hatások mértéke eltérő lesz. Úgy véli, hogy a költségvetési szavazást nem szükséges összekapcsolni a bizalmi szavazással, és meg van győződve róla, hogy végül a költségvetést el fogják fogadni.
A Matúš Šutaj Eštok (Hlas) belügyminiszter elleni bizalmatlansági szavazással kapcsolatban Gašpar arról beszélt, hogy bár szerették volna megtartani az ülést, fontosabb törvényjavaslatok miatt ez elmaradt. Felidézte, hogy nem sikerült konszenzusra jutni a vita tizenkét órára korlátozásáról. Védelmében azt mondta, hogy a rendőrségi helyzet soha nem volt ideális. Ezzel szemben Karas inkompetenciával vádolta a belügyminisztert, és úgy vélte, a koalíció azért halasztotta el a szavazást, mert nem volt meg a 76 képviselő támogatása.
A Biztonsági Tanács csütörtöki ülésével kapcsolatban Gašpar elmondta, minden kritikus infrastrukturális objektumra fokozott figyelmet fordítanak. Úgy véli, Ukrajnának nem érdeke a szlovák infrastruktúra megrongálása.