Az idő sürget, és előfordulhat, hogy a kormány és Brüsszel közötti megállapodás csúszni fog.
Johannes Hahn, az Európai Bizottság költségvetési biztosa kifejtette, hogy az idő szűkössége miatt kicsi az esély arra, hogy még ebben az évben sikerüljön megegyezni a 21 magyarországi egyetem uniós támogatásának helyreállításáról. Ugyanakkor a biztos hangsúlyozta, hogy amennyiben megállapodásra jutnak, a szükséges pénzügyi források már rendelkezésre állnak.
A Népszava tudósítása alapján a biztos szerdai sajtóbeszélgetésén kifejtette, hogy az Európai Bizottság még nem kapta meg a közérdekű vagyonkezelő alapítványok összeférhetetlenségi szabályainak módosításáról szóló törvényszöveget. Ennek hiányában nem tudják értékelni, hogy a magyar kormány eleget tett-e a szükséges követelményeknek.
Hahn rámutatott, hogy még a legjobb szándék mellett is elnyúlhat az uniós intézmények eljárási folyamata, ezért az év végi határidő teljesítése komoly kihívást jelenthet.
Az Európai Bizottság 2022 decemberében úgy döntött, hogy felfüggeszti 6,3 milliárd euró értékű magyar uniós támogatást, továbbá kizárta a magyar alapítványi egyetemeket az Erasmus+ és a Horizont Európa programokból, amiért korrupciós kockázatok merültek fel.
Hahn elismerte, hogy a magyar kormány néhány lépést tett előre, például az Integritás Hatóság megalapításával, azonban véleménye szerint ezek a lépések nem elegendőek ahhoz, hogy a jogállamiságra vonatkozó elvárásokat maradéktalanul teljesítsék.
A biztos hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen a jogállamisági eszközök továbbfejlesztése, kiemelten a szavazati jog megvonásának lehetősége kapcsán. Megjegyezte, hogy amennyiben a jogállamiság védelmét szolgáló szabályozás nem bizonyul hatékonynak, az Európai Unió bővítése nem valósítható meg.
Az Erasmus-törvénnyel összefüggésben Hahn kifejezte bízalmát a kompromisszum lehetősége iránt, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a magyar kormány helyzete korlátozott. Figyelmeztetett arra, hogy ha nem történnek további intézkedések, akkor az uniós támogatások jelentős hányada kerülhet veszélybe.