A volt kémfőnök figyelmeztetése: Putyin a Kelet-Európai országokat szemelte ki, és a Nyugat számára komoly fenyegetést jelent.


A brit hírszerzés korábbi vezetője figyelmeztetett arra, hogy az Egyesült Királyság védelmi rendszere komoly gyengülésen ment keresztül, és sürgős szükség van a katonai kapacitások újbóli megerősítésére. E nélkül nehezen tudna szembenézni az Oroszország által jelentett reális fenyegetésekkel, különösen figyelembe véve a Trump-adminisztráció által hozott változó geopolitikai prioritásokat.

Sir Alex Younger, az MI6 korábbi vezetője arra figyelmeztetett, hogy Nagy-Britanniának újra fel kell fegyverkeznie, és tartalékokat kell kiépítenie, hogy megvédje magát Vlagyimir Putyin törekvéseivel szemben, amivel uralma alá vonná Kelet-Európát és aláásná a Nyugatot. A korábbi kémfőnök szerint a brit embereknek fel kell ismerniük, hogy az Oroszország jelentette fenyegetés valós.

Putyin és Trump közösen mindent elkövettek, hogy azt a benyomást keltsék bennünk, miszerint a játékszabályok átalakultak.

- tette hozzá.

A The Independent számára adott interjújában a korábbi MI6-vezető kifejezte aggodalmát: "Kétségtelen, hogy katonailag visszavonultunk, ami aggasztó helyzetet teremtett. Lényegében szétszedtük a katonai és ipari infrastruktúránkat, ami súlyos következményekkel járhat. Évek óta nem néztünk szembe létfontosságú fenyegetésekkel."

A korábbi kémfőnök véleménye szerint Nagy-Britannia lemaradt más európai országokhoz képest a védekezési készségek és a hajlandóság terén. "A helyzet attól függ, milyen távolságra vagyunk Moszkvától. Finnországban ez a dinamika jól látható, hiszen ott egy integrált, rugalmas kultúra alakult ki, ahol mindenki természetesnek veszi, hogy aktívan részt vesz a védekezésben" - emelte ki a szakértő, aki hozzátette:

A védelemnek az életünk szerves részévé kell összefonódnia. Ez valószínűleg arra utal, hogy a tartalékos rendszernek egy innovatívabb és átfogóbb megközelítést kellene alkalmaznia.

Rachel Ellehuus, az Egyesült Államok védelmi miniszterének korábbi NATO-nagykövete úgy véli, hogy az európai államok számára a legjelentősebb stratégiai sokk a washingtoni politika drámai átalakulása volt. Donald Trump hivatalba lépésével világossá tette, hogy Európának saját biztonsági költségeit kell viselnie, és már nem tartja annyira lényegesnek a NATO-szövetséget, amely hosszú évtizedeken keresztül biztosította a nyugati államok védelmét.

Putyin igyekszik újraformálni a geopolitikai térképet. A hidegháború végét követő átalakulások olyan lehetőségeket nyújtottak számára, amelyek révén fokozatosan gyengítheti ezeket az államokat.

"Formáld meg a szavaimat egyedivé," mondta Ellehuus.

Alex Younger megfigyelései alapján Putyin, Trump és a kínai Hszi Csin-ping úgy tűnik, hogy a világ különböző részeit befolyási övezetekre osztják, szemet hunyva a nemzeti szuverenitás felett, különösen Európában. Ezen felül a hosszú ideje fennálló bizalmi válságot most Washington is tovább mélyíti.

Related posts