Felvételek kerültek napvilágra Észak-Korea titkos drónprogramjáról, amelyek rávilágítanak a rejtett fejlesztésekre és technológiai törekvésekre.


Észak-Korea drónprogramja az utóbbi hónapokban látványos fejlődésen ment keresztül, amit műholdas felvételek és szakértői elemzések is megerősítenek. A Phenjantól körülbelül 145 kilométerre elhelyezkedő Panghjon légibázison hét új, monumentális hangárt emeltek, és a kifutópályán megjelentek a Saetbjol típusú drónok, amelyek az amerikai Global Hawk mintájára készültek. Különösen figyelemre méltó a Saetbjol-4 modell, amely nem csupán dizájnjában, hanem funkciójában is az amerikai stratégiai felderítő repülőgépet igyekszik utánozni.

A Saetbjol-4, más néven "Hajnalcsillag" drón, kétségtelenül az Egyesült Államok RQ-4 Global Hawk modelljének vonásait idézi, legalábbis a külső megjelenése alapján. A CSIS által közzétett jelentés azonban arra figyelmeztet, hogy ez a másolat egyelőre nem büszkélkedhet a nyugati típusokra jellemző fejlett technológiai megoldásokkal.

A Panghjon légibázist az észak-koreai állami média is kiemelten kezeli: itt mutatták be Kim Dzsongun jelenlétében az első öngyilkos drónokat és egy légvédelmi felderítő repülőt is. A március 25-26-án zajlott teszt során az észak-koreai vezető úgy fogalmazott:

A CSIS legfrissebb jelentése alapján Észak-Korea északi részén már javában folyik a legújabb Saetbjol osztályú drónok gyártása. Ezzel egy időben a dél-koreai hírszerzés arról tájékoztatott, hogy orosz földön észak-koreai katonákat képeznek ki a drónhadviselésre, amely magában foglalja a felderítő és csapásmérő UAV-ok alkalmazását is.

A katonai drónokat jelenleg egy újonnan létrehozott egység teszteli, amely 8-16 nagy hatótávolságú repülő eszközt üzemeltet.

Elemzők véleménye szerint az észak-koreai stratégia nem csupán a technológiai fejlődésre összpontosít, hanem célja lehet a dél-koreai háromszintű védelmi rendszer - a Kill Chain, a KMPR és a KAMD - előzetes megzavarása is. Ez a megközelítés új dimenziókat nyithat meg a regionális biztonsági helyzetben.

A fejlesztések ugyanakkor még nem értek véget. A CSIS úgy értékelte:

Related posts