Az Európai Unió Bírósága Magyarországot egy ENSZ-szavazat következtében vonhatja felelősségre.


Az Európai Unió Bíróságának főtanácsnoka szerint Magyarország megsértette az uniós jogot az ENSZ Kábítószer-bizottságában tett szavazatával. A vita tárgya egy 2020-as tanácsi határozat, amely meghatározta, hogyan kell az EU-nak képviseltetnie magát a kannabisz besorolásának módosításával kapcsolatban. Magyarország ezzel szemben eltérő álláspontot képviselt és ellentétesen szavazott, ami miatt az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított ellene.

Medina főtanácsnok indítványában hangsúlyozta, hogy Magyarország ezzel nem csupán a tanácsi határozatban foglalt kötelezettségeit ignorálta, hanem ezzel egyidejűleg megsértette az Európai Unió kizárólagos külső hatáskörét, valamint a lojális együttműködés alapelvét is. Az uniós jogszabályok értelmében a tagállamok nem hozhatnak önálló döntéseket olyan ügyekben, amelyek az egész közösséget érintik, különösen akkor, ha ezzel az Unió egységes fellépését veszélyeztetik.

A főtanácsnok véleménye szerint a magyar kormány nem hivatkozhat visszamenőlegesen arra, hogy a határozat jogszerűtlen volt, ha ezt korábban nem terjesztette elő az Európai Unió Bírósága előtt.

Az ügy jelentőségét növeli, hogy az EU-nak közös külpolitikai fellépést kell tanúsítania a nemzetközi szervezetekben, így az ENSZ-ben is. A kannabisz besorolásának kérdése érzékeny téma, mivel a különböző országok eltérő módon kezelik a kábítószerekkel kapcsolatos szabályozást. Az EU célja az volt, hogy egységes álláspontot képviseljen a Kábítószer-bizottságban, de Magyarország ezzel szembemenve saját véleményt fogalmazott meg, és önálló szavazatot adott le.

A döntés következményei súlyosak lehetnek: amennyiben az Európai Bíróság a főtanácsnok érvelését elfogadja, és megállapítja Magyarország jogsértését, a magyar kormánynak kötelessége lesz elismerni a határozat kötelező jellegét. Ha azonban a kormány nem tesz eleget ennek a döntésnek,

Az Európai Unió újabb jogi lépéseket fontolgat, amelyek között pénzügyi büntetéseket is találhatunk. Fontos megjegyezni, hogy a főtanácsnoki javaslat nem kötelezi a Bíróságot, így a végső döntés időpontja még bizonytalan.

Ez az ügy ismét rávilágít arra, hogy Magyarország és az Európai Unió között folyamatosan fennállnak jogi és politikai nézeteltérések. Az uniós szabályok betartása minden tagállamra nézve kötelező, és a közösség egységessége szempontjából alapvető fontosságú. A bírósági döntés kimenetele nemcsak a kannabisz szabályozása szempontjából lesz meghatározó, hanem az EU jogrendszerének egységességét és a tagállamok közötti együttműködés jövőjét is befolyásolhatja.

Related posts