Elnökválasztás különleges módszerrel: Sorshúzás a Krónika Online oldalán Az elnökválasztás folyamata mindig is izgalmas és sokszor meglepő fordulatokat tartogatott. Most egy új és figyelemfelkeltő megoldás kerül reflektorfénybe: a sorshúzás. A Krónika On
Még sosem hallottál a legtöbb szavazatot elnyerő Călin Georgescuról? Nincs miért szégyenkezniük.
Egy meglepő fordulat következett be a román választásokon, ahol egy olyan jelölt, akit a média a "futottak még" kategóriába sorolt, a szavazatok közel 23%-át zsebelte be. A közvélemény-kutatások szerint egy hónappal a választás előtt csupán 1%-ot, míg két nappal a voksolás előtt már 8%-ot mért neki. Georgescu neve legfeljebb a román szélsőségesekről tudósító újságírók körében volt ismeretes, de mostantól a választók között is egyre többen ismerik. A választók közül szinte minden negyedik nemcsak hallott róla, hanem bizalmat szavazott neki, ezzel meglepve a politikai elemzőket és a közvéleményt egyaránt.
Hogyan lehetséges ez? Ki adta a jelet számukra, hogy rá tegyék a voksukat? Milyen stratégiákkal tudta ez az egyén elérni, hogy ilyen rövid idő alatt kitörjön az ismeretlenség homályából, és ennyi ember meggyőzésére képes legyen? Mit fedeztek fel benne a választók, ami a többi jelöltből hiányzott?
Ezeket a kérdéseket csak hosszabb idő után lehet megválaszolni. Várni kell még, hogy a felzavarodott víz leülepedjen. Most csak megérzésekről, sejtésekről írhatunk.
A román politikai táj mindig is tele volt váratlan fordulatokkal, amelyek gyakran meglepték a közvéleményt. Gondoljunk csak Gigi Becali Új Generáció Pártjára (PNG), amely a 2007-es választások során mindössze 0,15 százalékkal maradt el a parlamenti küszöb elérésétől. Vagy említsük meg a Dan Diaconescu által vezetett Néppártot, amely 2012-ben a szavazatok 14 százalékát zsebelte be, ezzel a harmadik legnagyobb politikai erővé nőve ki magát Romániában. Ne feledkezzünk meg a legutóbbi meglepetésről sem: négy évvel ezelőtt George Simion és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) hirtelen a politikai színtér középpontjába került, és kilenc százaléknyi parlamenti mandátumot szerzett. Bár ezek az események a parlamenti választásokhoz kapcsolódnak, az elnökválasztások terén is voltak meglepetések: 2000-ben, amikor Corneliu Vadim Tudor és Ion Iliescu versenyeztek a második fordulóban, valódi izgalmakat hozott a választási kampány.