Cenzúrázták, hogy milyen rákkeltő vegyület szennyezte az ivóvizet.

A glifozát, a legelterjedtebb mezőgazdasági herbicid, nyomai fellelhetők Magyarország tavainak, folyóinak és talajvizének mintáiban is. Ez a vegyszer nem csupán hazánkban, hanem globálisan is széles körben alkalmazott. A vízi ökoszisztémákra gyakorolt mérgező hatása már bizonyított, míg az emberekre gyakorolt lehetséges hatások, mint például a rák kockázatának növekedése, a genetikai mutációk előidézése és a hormonális egyensúly felborítása, még vitatottak. Az Átlátszó által szerzett vízügyi jelentés alapján, amelyet egy adatigénylés keretében kértek ki, öt évvel ezelőtt már kimutatták, hogy a glifozát jelentős mennyiségben jelen van vizeinkben. Ennek ellenére a kutatási eredményeket nem hozzák nyilvánosságra, ezzel is továbbra is homályban tartva a közvéleményt.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) 2019-ben alapos vizsgálatot végzett a magyar vizek glifozáttal való szennyezettségéről. Az elemzett talajvíz-minták körülbelül 14%-ában mutatták ki a glifozátot és annak bomlástermékét, az amino-metil-foszforsavat (AMPA). Ezen kívül a minták 2,5%-ában a gyomirtó szert olyan koncentrációban találták, amely meghaladta a megengedett határértéket.
Az ország különböző régióiban felfedeztek pozitív mintákat, elsősorban az intenzív mezőgazdasági tevékenységnek kitett területeken. Érdekes módon a Balaton-felvidék forrásvizeiben is kimutatták a határérték kétszeresét meghaladó koncentrációt.
A tudósok megfogalmazása alapján
"Elképesztő megállapítás", hogy a vízművek által üzemeltetett, 130-160 méter mély kutak esetében a határérték többszörösét mérték. A felszíni vizekben pedig még magasabb koncentrációban fordul elő a glifozát.
Az OVF vizsgálata során a tavak és folyók esetében a minta háromnegyedében kimutatható volt a glifozát és az AMPA jelenléte. A vízmintáknak közel a felében határérték feletti koncentrációkat találtak.
Kiderült, a szakirodalmi adatokkal ellentétben a glifozát nem bomlott le teljes mértékben egy év alatt a talajban az intenzív mezőgazdasági területeken. Ezért is kerülhet be onnan a talajvízbe és az első vízadó rétegbe.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal előírása szerint a glifozát-tartalmú gyomirtószerek használata esetén a folyóktól és tavaktól minimum 50 méteres távolságot kell betartani. Ezen szabályok betartását a kormányhivatalok felügyelik, azonban nem áll rendelkezésre információ arról, hogy ezt rendszeresen ellenőrzik-e, vagy ha igen, milyen gyakorisággal végzik el az ellenőrzéseket.
A glifozátot tartalmazó termékekre kötelező feltüntetni a figyelmeztetést: "Mérgező a vízi élővilágra, hosszan tartó károsodást okozhat."
A glifozát jelenléte a vízi környezetben világszerte tapasztalható jelenség.
Egy tudományos kutatás eredményei alapján...
Az Átlátszó megkeresésére az Országos Vízügyi Főigazgatóság kifejtette, hogy a vizsgálat óta elindult a következő országos felmérés előkészítése, amelybe a glifozát és az AMPA is szerepet kapott.
A NÉBIH válasza szerint "a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal nem rendelkezik információval" a dokumentummal kapcsolatban.