Felfedezték a Hunyadi-villát Budapesten, és lenyűgöző szépsége azonnal magára vonja a figyelmet.


Hunyadi János neve még a New York-i felhőkarcolók magasságában is feltűnik, jelezve, hogy a történelem hősei nem ismernek határokat.

A lenyűgöző épületet Czigler Győző álmodta meg, aki a híres Széchenyi Gyógyfürdő tervezésével is nevet szerzett magának. Az impozáns üvegablakok Róth Miksa keze munkáját dicsérik, melyek szemet gyönyörködtető díszítései a helyszín egyik meghatározó elemei. Az épület belsejét csodás asztalosmunkák, elegáns kovácsoltvas elemek és lenyűgöző freskók ékesítik – a freskók összfelülete elérte a 400 négyzetmétert, és mindegyiken rendszeresen feltűnt Saxlehner András monogramja és arcképe. Az első emeleten tíz szoba fogadta a látogatókat; Saxlehnerék az egyik első emeleti lakosztályt választották otthonuknak, míg a többi lakást jómódú bérlőknek adták ki. A földszinten pedig irodák kaptak helyet, ezzel biztosítva az épület sokoldalúságát.

A Hunyadi gyógyvíz az elkövetkező évek során egyre nagyobb népszerűségnek örvendett, sőt, még a New York-i felhőkarcolók világában is feltűnt a hirdetése, amely így szólt:

"Amikor a kakas reggelt hirdet, igyon Hunyadi János keserűvizet!"

Saxlehner 1889-ben bekövetkezett halála után a palota aranykora még hosszú évtizedekig tartott, egészen 1938-ig, amikor is a család elhagyta az országot. Az ingatlanok új gazdára leltek, és a Gyáriparosok Országos Szövetsége vette birtokba őket. A hetvenes évektől kezdve pedig a Postamúzeum kapott itt helyet, amely 2012-ig működött. Az épület állagmegóvását és restaurálását szerencsére nem érintették a szocialista átalakítási módszerek, de a jövőbeni hasznosításával kapcsolatban még nincsenek konkrét tervek.

Related posts