Egy erdélyi NATO-hadgyakorlatot el kell halasztani, mivel a hatóságok nem tudták időben helyreállítani bizonyos földutakat. | Krónika Online

Magas rangú román katonai vezetők bejelentették, hogy ősszel sor kerül egy hadgyakorlatra, amelynek célja a romániai NATO-harccsoport ideiglenes megerősítése. A pontos időpontot azonban még nem tették közzé.
Nagysinken helyezkedik el a NATO francia parancsnoksága alatt működő, körülbelül ezer katonát számláló romániai harccsoport középpontja.
Párizs 2022 májusában tette közzé, hogy a Brassó megyei Nagysink a NATO francia parancsnokságának irányítása alatt felállítandó, körülbelül ezer katonát számláló romániai harccsoport központi helyszíne lesz.
A francia katonák a brassói és csíkszeredai román hegyivadász alakulatokkal közösen végzik el a legújabb gyakorlataikat. A Romániában állomásozó amerikai egységekkel együttműködve védelmi és elrettentő szerepet vállalnak, jelenlétük pedig egyértelmű üzenetet közvetít az orosz hadsereg felé.
"Úgy gondolom, hogy 4-5 évig itt maradunk, és egy erős, nehézfegyverekkel felszerelt állandó zászlóaljat hozunk létre, hogy megakadályozzuk bármilyen agressziót vagy destabilizáló akciót Románia ellen" - nyilatkozta Vincent Minguet ezredes, a francia katonai vezető. Minguet az 500 katona által alkotott 27-es Annecy hegyivadász zászlóaljjal érkezett Romániába, miután az Ukrajnát sújtó orosz támadást követően a NATO aktiválta a Reagáló Erőket, és csapaterősítéseket küldött Romániába.
A román védelmi minisztérium korábban bejelentette, hogy a NATO egy új, francia irányítás alatt álló állandó harccsoportot kíván létrehozni, amelynek célja Románia keleti szárnyának védelmének megerősítése. A tervek szerint a harccsoportban ötszáz francia, háromszáz belga és kétszáz holland katona fog szolgálni.
Mint ismeretes, erőteljes a NATO-jelenlét más erdélyi helyszínen is.
Ahogy korábban már említettük, megkezdődtek a tervek az aranyosgyéresi légi támaszpont felújításának első szakaszáról, amely Románia egyik legjelentősebb közberuházása. A projekt összköltsége meghaladja az 1,3 milliárd lejt, és a katonai fejlesztések kezdeti, 500 millió lejes tétele a tervezett új F-16-os repülőszázad számára készült. E mellett a román állam által finanszírozott munkálatok mellett az Egyesült Államok is jelentős összegeket invesztál, hogy a NATO-haderő számára a kolozsvári létesítmény valóban otthonos legyen.