Növekvő feszültség tapasztalható a kurszki fronton, ahol egyre inkább teret nyernek a híresztelések és a manipulált információk. Vajon mi állhat a háttérben? Lehet, hogy ez csupán egy ügyesen megtervezett elterelési manőver az ellentámadás jeleként? - Pes


A kurszki ukrán kamugombóc egyre inkább felfúvódik, vajon elterelés céljából készült az ellentámadásocska? Szabó Gergő 2025. január 6.

Tegnap hajnalban jöttek az első hírek arról, hogy a kurszki területen az ukránok ellentámadást indítottak. Az ellentámadásról szóló hír igaz, de szokás szerint a lényeget nem sikerült megfogni a hurráoptizmust és fake news-t hintő nyugati médiumoknak. Vagy nem tudnak, vagy nem akarnak utánanézni a tényeknek és bár a harctéren sokszor nagy a köd, azért az alaptendenciákat és történéseket illik észrevenni. Az utóbbi időben ugyanis katasztrofális helyzetbe került az ukrán hadsereg, a semmilyen taktikai sikert sem jelentő ellentámadásocska pedig elveszi a figyelmet a lényegről: arról, hogy a teljes háborús frontszakasz minden területén szorulnak vissza az ukránok, Kurszkban is, valamint fontos erődöket vesztenek és stratégiai fontosságú területeket kell feladniuk, rengeteg települést is elvesztenek. Vagy van valami B tervük?

Nagy most a tapsolás és a nyugati médiumok talán szándékosan, talán tudatlanságból keverik a szezont a fazonnal, láthatóan alapvetően fogalmuk sincs arról, hogy melyik fegyver mire képes, ad hoc osztanak meg híreket az ukrán-orosz háborúról, nem értve, hogy minek mekkora jelentősége van. Jó példa erre, hogy amikor az ukránok kilőnek egy ATACMS rakétát, arra statisztikailag mintegy tíz hasonló mértékű és erejű rakéta érkezik az oroszoktól, mégis, a háború fordulópontjáról beszélnek a nyugati sajtóorgánumok és magukat szakértőnek nevező kontárok. Mellékesen, érdemes még megjegyezni azt is, hogy az ATACMS rakétákat egytől egyig lelövik az oroszok az utóbbi időben, ez tehát alapvetően pénz- és erőforráspazarlás marketingcélokra. A tények makacs dolgok az egész világon, még az orosz-ukrán fronton is. Nem ukránbarátnak, nem oroszbarátnak kell lenni annak, aki tudósít, hanem a tények barátjának, bárkivel is szimpatizál, mert a harctéri események meghamisítása nem segíti győzelemre egyik felet sem.

De mit tudunk a kurszki ellentámadásról?

Először is fontos megjegyezni, hogy az augusztusi ukrán ellentámadás során megszerzett körülbelül 1000 négyzetkilométernyi terület jó része már elveszett az ukrán erők számára. A folyamat továbbra is aggasztó, hiszen most az orosz csapatok elérték az egyetlen jelentősebb várost, amelyet eddig az ukránok tartottak, Szudzsát.

Az ukránok szeretnének valamit felmutatni a világnak, hogy amúgy minden rendben, sőt támadási potenciáljuk is van még. Közeledik január 20-a, amikor Donald Trumpot ismét amerikai elnöknek iktatják be, azelőtt pedig szükség van egy kis szemfényvesztésre, hátha tényleg hülye mindenki az egész világon és nem látják az egyértelmű folyamatokat. Ezért most azok, akik egykor Trump-plakátokat égetnek, jelenleg utcákat akarnak elnevezni a megválasztott republikánus elnökről.

A kurszki térségben nem csupán ukrán ellentámadás zajlik, hanem az orosz haderő is jelentős offenzívát indított. Az orosz csapatok úgy tűnik, sikeresen megszereztek ellenőrzést egy olyan terület felett, amely nagyobb kiterjedésű, mint amit az ukránok korábban elfoglaltak Szudzsától délkeletre, ahol az utóbbi napokban körülbelül 5-6 négyzetkilométer került orosz irányítás alá. Eközben Szudzsa városától északkeletre az ukrán erők ellentámadást indítottak, amely kezdetben területfoglalással is bírt, de viszonylag hamar lelassult. A hírek szerint a csecsen egységek jelentős ellenállása miatt az ukrán csapatok súlyos veszteségeket szenvedtek el. Jelenleg nem tudni olyan hadászatilag fontos eredményekről, amelyek az ukránok javára billenthetnék a helyzetet, hiszen a támadók közül 5-600 katona mozdult el, és úgy tűnik, hogy a támadó egységek jelentős része megsemmisült. A PR szempontjából fontos információkat sem sikerült rögzíteni az ukrán fél részéről; a Deepstate haditudósító portál sem számolt be érdemi ukrán sikerekről. Magyar B. Tamás csatornája, amely rendkívül gyorsan és frissen reagál a harctéri eseményekre, szintén megerősítette, hogy a források mind ukrán, mind orosz oldalon nem jeleznek jelentős előrelépést az ukrán erők számára.

Magyar B. Tamás szerint az ukránok ráadásul akkor indították meg az ellentámadást, amikor a hosszas ködös, borús idő után tiszta lett az égbolt, így az orosz légierő és drónok ismét teljes hatékonysággal tudta felvenni a harcot az ukrán csapatokkal szemben. A haditudósító elmondta azt is, hogy véleménye szerint a kurszki ukrán támadás elterelő hadművelet lehet, hiszen a nyugati médiumokkal ellentétben a harctéri információk alapján katasztrofális véget ért, így valahol máshol próbálhatják meg áttörni az orosz határt. A Magyar B. Tamás által készített videó a teljes frontszakaszt érintő aktuális helyzettel elérhető ITT.

Kép forrása: Magyar Távirati Iroda (MTI)

Facebook hozzászólás

A Kurszki csata és a Szudzsa körüli események szoros összefüggésben állnak egymással, mivel mindkettő jelentős fordulópontot jelentett a második világháború keleti frontján. A német erők ellentámadása a Szovjetunió ellen nemcsak katonai, hanem stratégiai kihívásokat is magával hozott. A vezetői döntések és a hadviselés dinamikája kulcsszerepet játszott abban, hogy ezek a harcok hogyan formálták a háború alakulását. A különböző hadműveletek és a hadvezetés taktikái mind hozzájárultak a konfliktus kimenetéhez, amely a történelem egyik legnagyobb összecsapásaként vonult be a köztudatba.

Related posts