Budakalász természetes környezetéből való kiemelését vetíti előre az új választási földrajz - nyilatkozik a polgármester.


A főváros mellett az agglomerációs települések sorsa is kérdésessé válhat a választókerületek tervezett módosítása következtében. Forián-Szabó Gergely, Budakalász polgármestere kifejtette, hogy a javasolt változtatások következtében Budakalász teljesen elszakadna a természetes kapcsolatrendszerétől, ami a helyi lakosok mindennapi életét jelentős hátrányokkal sújthatja.

Megszavazta november 19-én az Országgyűlés Igazságügyi Bizottságának kormánypárti többsége azt a törvénymódosítási javaslatot, amely részben a választókörzetek átrajzolásáról szól. A 8 igen szavazattal, 3 nem ellenében elfogadott javaslat értelmében a lakosságszám változására hivatkozva átalakítják a főváros választókerületeit, és módosításokat hajtanak végre Csongrád-Csanád, Pest, valamint Fejér vármegyében is.

A tervezett javaslat értelmében Budapest a jelenlegi 18 helyett mindössze 16 parlamenti képviselőt választ majd 2026-ban, amennyiben a törvénymódosítást megszavazzák. A fővárosban 2022-ben a képviselői helyek közül az ellenzék sikerrel szerzett 17-et a 18-ból. Ezzel ellentétben Pest vármegyében a jelenlegi 12 helyett 14 egyéni választókerület (oevk) kialakítására is lehetőség nyílhat 2026-tól, mivel az elmúlt években sokan költöztek a budapesti agglomeráció területére.

A Nemzeti Választási Iroda vezetője a 2022-es választások és legutóbb a júniusi európai parlamenti, valamint önkormányzati választások után is hangsúlyozta, hogy sürgős szükség van a választási térkép felülvizsgálatára. Rámutatott, hogy a jelenlegi választókerületi beosztás jogsértő, hiszen a jogszabályok értelmében az egyes egyéni választókerületekben a választópolgárok száma nem térhet el az országos átlagtól 20 százaléknál nagyobb mértékben. Amennyiben ez az eltérés meghaladja a megengedett határt, akkor a beosztás sürgős módosítása válik szükségessé.

Budakalász, a Budapesttől északra elhelyezkedő település, jelenleg a Szentendre központú 3-as választókerület része. A tervezett átalakítások jelentős hatással lehetnek Budakalászra is, erről a helyi polgármester nyilatkozott az InfoRádió kérdésére.

"Budakalász a Dunakanyar kapujaként funkcionál, ahol a HÉV és a 11-es út is keresztülhalad, és ahol a Duna természeti szépségei is megjelennek. Ezek a tényezők alapvetően befolyásolják a település működését, és kiemelkedően fontosak a parlamenti képviselet szempontjából is. Az elmúlt időszakban Budakalász és a szomszédos települések számára a meglévő struktúra biztosította a megfelelő működési keretet" - hangsúlyozta Forián-Szabó Gergely, aki úgy véli, hogy a jelenlegi törvényjavaslat következményeként Budakalász kiszakítása egy jól működő és természetes kapcsolatrendszerből hátrányos lenne a közösség számára.

Forián-Szabó Gergely hangsúlyozta, hogy Budakalászon a közúti, valamint a víz- és csatornahálózat jelentős korszerűsítésekre szorul. Kifejtette: a térség települései, amelyek egymás mellett helyezkednek el, ebből a szempontból szoros kapcsolatban állnak egymással. "A szentendrei HÉV fejlesztése már a küszöbön áll, azonban a projekt sikeréhez még rengeteg egyeztetés szükséges az állami hatóságokkal, az érintett önkormányzatokkal és az országgyűlési képviselőkkel" - tette hozzá a polgármester.

Ahogy azt már korábban is említettük, Budakalász számára a várható fejlesztések megvalósítása rendkívül bonyolulttá válhat, amennyiben a település egy új választókerülethez kerül a jövőben. Ebben az esetben Budakalász lenne az újonnan tervezett választókerület legkeletibb települése, gyakorlatilag nyúlványként csatlakozva, mivel a Pilisvörösvár központú kerület nyugati irányba haladna, egészen a Zsámbéki-medencéig. Ezen a vonalon érintett települések között szerepelne Herceghalom és Zsámbék is.

A polgármester véleménye szerint a lakosságszám ingadozása miatt szükségszerű a körzetek átalakítása, azonban a javasolt módosítások Budakalász számára kedvezőtlen következményekkel járhatnak. Kiemelte:

Budakalász lenne az egyedüli település a Duna menti települések közül, amely az újonnan kialakított körzetbe kerülne, így kiszorulna a közös fejlesztési projektekből részt vevő települések sorából.

Forián-Szabó Gergely a közlekedési kérdések mellett más fontos szolgáltatásokra is felhívta a figyelmet. Kiemelte a kormányhivatali ügyintézés, az orvosi ügyelet, a járóbeteg-ellátás, valamint a tűzoltóság és a rendőrség szerepét. Hangsúlyozta, hogy ezek a szolgáltatások, valamint a közműcégek is problémák forrásává válhatnak a változások következtében, ezért érdemes figyelmet fordítani rájuk.

Related posts