Brit miniszterelnök: Ukrajna a NATO-tagság irányába tett lépései már visszafordíthatatlan folyamatot indítottak el | Demokrata


Keir Starmer, a brit miniszterelnök, a Downing Street hivatalos közleménye szerint telefonon egyeztetett Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, akit tájékoztatott az aktuális helyzetről. A megbeszélés során Starmer emlékeztette Zelenszkijt arra, hogy az atlanti szövetség tagjai már a tavalyi washingtoni NATO-csúcstalálkozón konszenzusra jutottak ebben a kérdésben.

A munkáspárti brit kormányfő az ITV brit kereskedelmi televízió híradójának adott, előző este közvetített interjúban - arra felvetésre, hogy Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter minapi nyilatkozatában gyakorlatilag elvetette Ukrajna NATO-tagságának lehetőségét - szintén úgy fogalmazott, hogy a tavalyi washingtoni NATO-csúcson egyhangúlag elfogadott álláspont szerint visszafordíthatatlanná kell tenni az ukrán NATO-csatlakozás felé vezető folyamatot. Starmer a hírműsorban hangsúlyozta: nyilvánvalóan senki nem számol azzal, hogy Ukrajna "azonnal" a NATO tagja lehet, olyan folyamatról van szó, amely időbe telik.

A pénteki telefonos megbeszélés során, a Downing Street tájékoztatása alapján, a brit miniszterelnök és az ukrán elnök egybehangzóan hangsúlyozták, hogy az Ukrajna ellen irányuló orosz agresszió harmadik évfordulójának közeledtével elengedhetetlen, hogy a nemzetközi közösség kifejezze összetartását, és megerősítse Ukrajna iránti támogatását.

Sir Keir Starmer határozottan kifejezte, hogy Ukrajnát érintő tárgyalások nem történhetnek meg az ország képviselőinek részvétele nélkül. Ezzel szemben Donald Trump amerikai elnök a héten bejelentette, hogy telefonon beszélt Vlagyimir Putyinnal, az orosz elnökkel, ahol az ukrajnai konfliktus lezárásához szükséges szakértői konzultációk azonnali megkezdésében állapodtak meg. John Healey brit védelmi miniszter a Trump által tett bejelentésre reagálva sajtónyilatkozatot adott ki, amelyben hangsúlyozta, hogy a NATO-szövetségesek figyelemmel kísérik az eseményeket, és mindannyian a tartós béke elérése és az agresszió újbóli fellángolásának megelőzése érdekében dolgoznak.

Healey hangsúlyozta, hogy Ukrajnát nem lehet figyelmen kívül hagyni a tárgyalások során, hiszen az országnak kulcsszerepet kell játszania bármilyen megbeszélésen. Keir Starmer brit miniszterelnök pénteki telefonbeszélgetésében az ukrán államfővel kifejtette, hogy Ukrajna számára elengedhetetlenek a szilárd biztonsági garanciák és a további fegyverek szállítása. Hangsúlyozta, hogy a jövőben is meg kell őrizni Ukrajna szuverenitását, hogy független országként folytathassa életét.

Related posts