Lehetséges, hogy a bioterrorizmus áll a járvány hátterében? Egy ilyen forgatókönyv akár a COVID-19 esetén tapasztaltaknál is drasztikusabb korlátozásokhoz vezethet.


Ezt a vizsgálatot Nagy István agrárminiszter is megerősítette. További konkrét információt egyelőre nem tett közzé a kormány, de érthető módon sokakban felmerül a kérdés, hogy ha bebizonyosodna a szándékosság, akkor kinek állhatott érdekében a magyarországi és a felvidéki, szlovákai állatállomány megfertőzése?

A bioterrorizmus lehetőségéről az Állatorvosi Egyetem rektora, Sótonyi Péter is beszélt az Inforádiónak adott interjúban, ami még a mai miniszteri belejelentés előtt készült.

A professzor elmondta, hogy akár szándékosan, akár véletlenül nagyon könnyű továbbadni a vírust, és ha a járvány netán országos mérteket öltene, akkor a teljes magyarországi állatállományt fel kellene számolni, ami mérhetetlen gazdasági veszteséget jelentene.

A rektor felidézte a 2000-es évek elejének angliai példáját, amikor a covidhoz hasonló, sőt annál is szigorúbb karantén intézkedéseket léptettek életbe, és a településeket a katonaság bevetésével zárták le, hogy a vírus továbbadását korlátozzák.

Országos vészhelyzet esetén Magyarországon is hasonló intézkedésekkel kellene számolni,

Amennyiben egy vírus kitörne Győr-Sopron-Moson vármegye területén, az komoly kihívások elé állítaná a helyi közösségeket és hatóságokat. A járványügyi intézkedések, mint például a mozgáskorlátozások, a tesztelési programok és az oltási kampányok sürgős bevezetése elengedhetetlenné válna. A lakosságnak fel kellene készülnie a tájékoztatásra, a védekezésre és a megfelelő higiéniai gyakorlatok betartására. Emellett a helyi egészségügyi szolgáltatók és a kormányzat együttműködése kulcsfontosságú lenne a helyzet hatékony kezelésében, hogy megakadályozzák a vírus terjedését és védjék a közösség egészségét.

Nagy István agrárminiszter legfrissebb tájékoztatása alapján jó hír, hogy jelenleg nem áll fenn a helyzet súlyosbodása. Továbbra is négy telep érintett, ahol a mentesítési és fertőtlenítési feladatok intenzív ütemben folytatódnak. Ezt a tájékoztatást az Állategészségügyi Operatív Törzs ülését követően osztották meg Mosonmagyaróváron, a ragadós száj- és körömfájás vírussal kapcsolatosan.

Nagy István a sajtótájékoztató kezdetén örömteli hírt osztott meg: "Először is, örömmel jelentem be, hogy nincs újabb megbetegedés. A védekezés a ragadós száj- és körömfájás vírusával szemben továbbra is folytatódik. Ma ismét ülésezett az Állategészségügyi Operatív Törzs. Jelenleg négy telep érintett, ahol a mentesítési és fertőtlenítési munkálatok feszített tempóban haladnak. Darnózselin és Dunakilitin folyamatosan zajlik az állatok felszámolása, illetve a szarvasmarha-telepek mentesítése."

Az agrárminiszter elárulta, a védekezésben továbbra is részt vesznek állategészségügyi szakemberek, rendőrök, a katasztrófavédelem munkatársai, és katonák. Összehangolt munka folyik, szombatra befejeződik az érintett telepek mentesítése. A négy telep tíz kilométeres körzetében, valamint országos viszonylatban is célzott intézkedések vannak érvényben, hogy a vírus továbbterjedésének minden esélyét lezárják.

Az elsődleges információk szerint nem zárható ki, hogy mesterségesen hozták létre a száj- és körömfájás vírust.

Ez valóban súlyos dilemmákat vet fel - hangsúlyozta Nagy István, megjegyezve, hogy szakértőket és laboratóriumokat vontak be a vírus származásának kutatásába. A mesterséges eredet lehetőségéről Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter is nyilatkozott a csütörtöki Kormányinfón.

Az agrárminiszter arra kérte a közvéleményt, hogy tanúsítsanak megértést, mivel egy rendkívüli helyzet állt elő, amely számos ember számára jelent kihívást és nehézséget.

"Az állatokat nem szórakozásból vagy kedvünk miatt öljük le, hanem azért, hogy megakadályozzuk a vírus terjedését és megóvjuk az állományt ettől a rendkívül ragályos betegségtől. A védekezés szempontjából a legmegfelelőbb helyszín a bábolnai dögkút volt. Megértjük a tiltakozásokat, és tudjuk, hogy senki sem örül annak, ha a települése közelében földelik el az állatokat, de a rendelkezésre álló fertőtlenítési módszerek garantálják, hogy ez senkire nézve ne jelentsen veszélyt - hangsúlyozta a tárcavezető, kiemelve, hogy az állattartóknak szigorúan be kell tartaniuk minden előírást. Fontos, hogy megakadályozzuk a vírus továbbterjedését" - mondta Nagy István, aki azt is hangsúlyozta, hogy csak azok lépjenek be az állattartó telepre, akiknek a jelenléte elengedhetetlen.

Nagy István hangsúlyozta, hogy a gazdák számíthatnak a kormány támogatására, hiszen minden szükséges anyagi és humánerőforrás biztosítva van a védekezés és az újraindulás érdekében. Hamarosan várható egy kormányrendelet a kártalanításról, amely keretében az állami kártalanítási rendszer jelentős mértékben hozzájárul a gazdaságokat érintő károk kompenzálásához. A leölt állatok értékének megtérítése a tulajdonosok számára garantált, továbbá az agrárkár enyhítési alap is rendelkezésre áll a helyzet kezelésére.

Related posts