A Nike ellen jogi lépéseket tettek az NFT vásárlói, akik kártérítést követelnek a digitális részleg leállítása miatt. Az érintettek azt állítják, hogy a cég döntése jelentős anyagi veszteségeket okozott számukra, hiszen a vásárolt digitális termékek érték

Egy csoport frusztrált NFT-vásárló pert indított a Nike ellen, miután a vállalat hirtelen leállította digitális gyűjteményekkel foglalkozó ágazatát, az RTFKT-t. Az elégedetlenségük oka, hogy a döntés váratlanul érte őket, és úgy érzik, hogy a cég megszegte a vásárláskor tett ígéreteit.
A Reuters jelentése szerint a New York-i Brooklynban pénteken benyújtott kereset azt állítja, hogy a sportóriás hirtelen döntése több százezer dollár értékű digitális eszköz értékének eltűnését okozta.
A felperesek élén Jagdeep Cheema áll, aki ausztrál származású, és legalább 5 millió dollár kártérítést követel a Nike-tól. A bírósági iratok szerint a RTFKT 2024 decemberi bezárása következtében a befektetők által megszerzett digitális tokenek - melyeket a Nike és az RTFKT márkák alatt forgalmaztak - gyakorlatilag értéktelenné váltak.
A keresetben az állt, hogy a Nike több állam, például New York, Kalifornia, Florida és Oregon fogyasztóvédelmi törvényeit megsértette. A Nike, amely Beavertonban, Oregon államban működik, eddig nem adott hivatalos választ az üggyel kapcsolatban.
A felperesek állítása szerint a Nike az NFT-k értékesítése során figyelmen kívül hagyta a pénzügyi szabályozó hatóságok regisztrálási kötelezettségeit. Ez a helyzet egy lényeges kérdést vet fel, amellyel az Egyesült Államok szabályozó szervei és bíróságai jelenleg is harcban állnak: vajon az NFT-k értékpapíroknak minősülnek-e?
A vásárlók kifejezték, hogy ha előre tudták volna, hogy ezek az NFT-k potenciálisan regisztrálatlan értékpapíroknak számíthatnak, vagy hogy a Nike ilyen hamar leállíthatja a projektet, akkor valószínűleg nem fektettek volna be ezekbe a digitális termékekbe.
A 2024 decemberi leállást követően számos felhasználó aggasztó technikai nehézségekről számolt be. A híres Clone X NFT sorozat képei nyomtalanul eltűntek, és a helyükön csak a Cloudflare "holding page" üzenetei jelentek meg, amelyek arról tájékoztattak, hogy a tartalom eltávolításra került.
Többen arra a következtetésre jutottak, hogy a Nike leállította a NFT-k megjelenítéséért felelős szerverek finanszírozását. Noha néhány digitális műalkotás később ismét hozzáférhetővé vált, az incidens komoly aggodalmakat vetett fel a központosított szolgáltatásokra épülő digitális művek hosszú távú értékének megbízhatóságával kapcsolatban.
Érdekes hír: Scottie Pippen, az NBA ikonikus alakja, úgy véli, hogy ezen a héten kezdetét veheti a valaha volt legnagyobb altcoin szezon.
A Nike 2021 decemberében, amikor az NFT-k iránti lelkesedés a tetőfokára hágott, felvásárolta az RTFKT-t (kiejtve: "artifact"). Ekkor a vállalat az akvizíciót úgy értékelte, mint egy merész lépést a jövő gyűjteményei, a divat és a videojátékok izgalmas világába.
A felperesek ügyvédje, Phillip Kim egyelőre nem kommentálta az ügy részleteit.
Ez is felkeltetheti a figyelmedet: Újra csökken a TRUMP token értéke, és úgy tűnik, hogy még az elnöki vacsora sem tudja megállítani a hanyatlást!
Az NFT-k iránti hirtelen fellángoló érdeklődés idején számos nagyvállalat felelőtlenül és előzetes szabályozás nélkül vetette bele magát az új technológia világába. Ez a jogi eset is rámutat arra a komoly kockázatra, amelyet jelent, ha egy cég hirtelen kivonul egy még csak formálódó digitális piactérről. A helyzet hangsúlyozza, hogy a meggondolatlan lépések hosszú távú következményekkel járhatnak, nemcsak az érintett vállalatokra, hanem az egész iparágra nézve is.