Nyitra városában rendezzük meg a Bayer növényvédelmi szakértői fórumot - Jó Gazda! Az esemény célja, hogy a mezőgazdasági szakemberek és gazdák találkozhassanak, tapasztalatokat cserélhessenek és megismerhessék a legújabb növényvédelmi megoldásokat. Csatl


Fedezd fel legújabb rovarölő és gombaölő készítményeinket, amelyek mostantól elérhetők kínálatunkban!

Nyitrán került megrendezésre a Bayer nemzetközi érdekeltségű növényvédelmi készítményeket és vetőmagokat forgalmazó cég szlovákiai képviseletének hagyományos évadnyitó szakmai fóruma, ahol a növénytermesztés aktuális kihívásait és az elkövetkező idényben várható új termékeiket mutatták be a hazai érdeklődőknek. Vladimír Fúzik, a cég kereskedelmi képviselője hangsúlyozta, hogy a mezőgazdaság továbbra is kulcsszerepet játszik a világcég termékszerkezetében, hiszen a növényvédelmi készítmények a Bayer termékportfóliójának közel 49%-át teszik ki. Különösen a vetőmagok, fungicidek és herbicidek forgalmazása dominál. Érdemes kiemelni, hogy a cég évente a forgalmi bevételeinek körülbelül 10%-át kutatás-fejlesztésre fordít, így idén újabb két innovatív készítménnyel, a Sivanto Energy-vel és a Cayunis-szal bővül a termékkínálatuk. Emellett a Roundup termékcsalád is frissített verziókkal, a Roundup Dynamic és a Roundup Biactiv Pro formájában érhető el.

Az előadó hangsúlyozta, hogy az utóbbi időszakban egyre aggasztóbb méreteket ölt a termékhamisítás jelensége. A becslések alapján Európában a forgalmazott áruk körülbelül 14%-át teszik ki a hamisítványok, míg Szlovákiában ez az arány még magasabb, 17%-ra tehető. A Bayer termékek hitelességének ellenőrzésére a Safety Seal alkalmazást javasolta, amely segíthet a vásárlóknak az eredeti termékek azonosításában.

A Dekalb kukorica hibridek néhány éve már a Bayer termékkínálatát képezik, az elkövetkező szezonra 24 hibrid áll majd a termelők rendelkezésére, akik szemes, siló és ún. vaxy fajtákból is válogathatnak. A repce hibridek terén kisebb választékkal bírnak, de a kiváló terméspotenciállal rendelkező hibridjeiket idén pl. új csávázóanyaggal bevonva forgalmazzák.

Marek Seidenglanz, az Agritec csehországi képviselője, a repce tavaszi károsítóinak tanulmányozásával kapcsolatos legfrissebb eredményeit osztotta meg a közönséggel. Elmondása szerint a repce legjelentősebb kártevőinek életműködéséről szerzett ismeretek kulcsfontosságúak lehetnek a védekezés szempontjából. A kutatások során pontos adatokat gyűjtöttek a károsítók megjelenésének időpontjáról, a környezeti feltételekről és a populációk létszámáról. Seidenglanz hangsúlyozta a különböző növényvédő szerekhez való rezisztencia kialakulásának veszélyeit, legyenek ezek kontakt vagy szisztémikus hatóanyagú készítmények. A rezisztencia megelőzése érdekében javasolta a használt hatóanyagok folyamatos váltogatását. Megfigyeléseik alapján bizonyos kártevők alkalmazkodtak a megváltozott környezeti feltételekhez, például a felmelegedés hatására már ősszel is megjelentek a repceállományokban. Emellett a korábban hatékony szerekhez képest nőtt a kevésbé érzékeny rovarpopulációk aránya, míg az érzékeny egyedek száma csökkent. A repcekárosítók elleni hatékony védekezés kulcsfontosságú a sikeres termesztés szempontjából. A várható inváziók elleni védekezéshez új ismereteket és változatos szerhasználatot kell alkalmazni. Seidenglanz megállapította, hogy a tavaszi károsítók elleni küzdelem során a fénybogarak esetében a piretroidok mellett más hatóanyagú készítményeket is be kell vetni a hatékonyság növelése érdekében.

A Bayer idei újdonsága, a Sivanto Energy rovarölő szer, jelentős mértékben bővíti a szántóföldi növények védelmét szolgáló hatóanyagok palettáját, még a szerkivonások nyomán csökkentett kínálat ellenére is. Ján Hanuska, a Bayer termékfelelőse, előadásában kiemelte, hogy ez a készítmény alapjaiban formálhatja át a növényvédelmi megközelítéseket. A Sivanto Energy két aktív összetevője, a deltamethrin és a flupyradifuron, egyaránt kontakt és szisztémikus (felszívódó) hatással bír, lehetővé téve a rágcsáló és szívogató kártevők hatékony és gyors kezelését. Az új szer nemcsak a repce, hanem a kalászos gabonák, kukorica, cirok és szőlő védelmére is engedélyezett. A repcebecőt károsító fénybogarak ellen pedig a virágzás előtti és utáni időszakban alkalmazható, így segítve a termelők munkáját a kártevők elleni harcban.

A repcetermelők számára új lehetőségek nyílnak meg a vetőmagok kezelésében és csávázásában. A Zinc Boost nevű innovatív folyékony csávázószert alkalmazva a repcevetőmagok kezelésére, a gazdák olyan kedvező hatásokat tapasztalhatnak, mint a kelő növények fokozott növekedése, a robusztusabb gyökérrendszer kialakulása, valamint a dúsabb levélzet és a nagyobb biomassza létrejötte. Ezek a jellemzők nemcsak a késői vetések hátrányainak enyhítésében segítenek, hanem hozzájárulnak a növények egészségesebb fejlődéséhez is, lehetővé téve számukra, hogy jobban alkalmazkodjanak a stresszes környezeti feltételekhez. A Zinc Boost nem önálló termékként kerül forgalomba, hanem a megrendelt vetőmagokra felvitt csávázószerként érkezik a termelőkhez. Az idei szezonban a repcehibridek között a DK Excited, DK Exaura, DK Exbury és DK Excentric hibridek állnak a gazdák rendelkezésére, amelyek alapkezelésként már magukon hordozzák a Zinc Boost előnyös tulajdonságait.

Az Acceleron Precision technológia új dimenziót nyit a repce és más kultúrnövények precíziós vetésében, mint egy innovatív megoldás, amely jelentősen javítja a vetési feltételeket. E módszer révén a csávázott vetőmagok egyenletes méretet és felületet kapnak, ami nemcsak a vetés pontosságát és egységességét fokozza, hanem a gyorsaságát is garantálja. Ennek köszönhetően a növények számára optimális körülményeket teremt a fejlődéshez, lehetővé téve az erőforrások maximális kihasználását. Az Acceleron Precision technológia nemcsak a repce esetében bizonyul hatékonynak, hanem a kukoricában és a cukorrépában is széleskörűen alkalmazható.

Kamil Hudec professzor, a Nyitrai Mezőgazdasági Egyetem oktatója, előadásában az őszi búza és az árpa levélbetegségeit és az ellenük alkalmazható védekezési stratégiákat részletezte. Elmondása szerint kiemelt figyelmet érdemelnek a lisztharmat, a ramulária, a szeptóriumos és a helmintoszpóriumos levélfoltosság, valamint a levélrozsdák, továbbá más gombás kórokozók által okozott tünetek. A professzor hangsúlyozta a betegségek megkülönböztetésének fontosságát, a kialakulásukhoz szükséges környezeti feltételeket, valamint a védekezés időzítésének szerepét. A búza esetén a legkritikusabb védekezési időpont a T2-es állapotban lévő növényeknél javasolt, míg az árpa esetében a kórokozók gyorsabb terjedése miatt a T1-es fázis a legfontosabb, de a T2-es kezelések is indokoltak lehetnek.

Előadásához kapcsolódva Cayunis néven egy új kalászosokba ajánlott gombaölőszert mutatott be Peter Serdahely a Bayer munkatársa, amely három hatóanyagot tartalmaz és új stratégiát kínál a gabonafélék gombaölőszeres védelméhez. A bixafen, spiroxamine és trifloxystrobin hatóanyagú készítmény kedvezőtlenebb környezeti és éghajlati feltételek között is bevethető, megelőző (preventv), gyógyító (kuratív) és pusztító (eradikatív) hatása is van. Széles alkalmazási intervallumot kínál, elsősorban a kalász és a levélbetegségek elleni bevetésre, beleértve a zászlóslevél védelmét is. Főleg preventíven, vagy a betegség tüneteinek jelentkezése elején alkalmazható, erős fertőzés esetén magasabb dózisban javasolt a kijuttatása. Stimulációs hatása révén intenzív feltételek között a terméshozam javításából is kiveszi a szerepét. 1 l/ha adagolásban a kontroll állományokhoz képest 16-20 %-os hozamnövekedést eredményezett. Kijuttatása a T1-T2 fázisban javasolt.

Milan Malena, a Bayer csehországi képviseletének munkatársa, a konferencia keretein belül bemutatta a népszerű Roundup gyomirtó termékcsalád legújabb innovációit. Az újonnan érkező Roundup Dynamic a profi felhasználók számára készült, és glifoszátot tartalmazó nem szelektív készítményként a negyedik generációt képviseli. Ez a formuláció literenként 500 g hatóanyagot és egy tapadást fokozó lágyítószert egyesít, így ideális választás évelő és egyszikű gyomnövények totális irtására. Felhasználási területe rendkívül széleskörű: alkalmazható szántóföldeken, gyümölcsösökben, szőlőültetvényekben, erdőgazdálkodásban, faiskolákban, valamint más, nem művelt területeken is. Az engedélyezett maximális adagja hektáronként 7,2 liter, amely lehetővé teszi a hatékony gyomirtást a gabonaféléken kívül, például borsó, homoki borsó, csillagfürt, szemes kukorica és napraforgó esetében is. Fontos megjegyezni, hogy a napraforgó esetében ez a készítmény nem deszikáló hatású. Az esővíz lemosási veszélye 1 órával a permetezés után már nem áll fenn, és a Roundup Dynamic alacsony és magas hőmérsékleten egyaránt megőrzi hatékonyságát, függetlenül a víz keménységétől.

A Roundup Biaktiv Pro 450 g/l glifoszát hatóanyagot tartalmazó totális gyomirtó szer, a termelőkhöz 20 literes csomagolásban kerül. Alkalmazási területe a Dynamichoz képest valamivel szűkebb, kijuttatása során 5 m védettségi távolságot kell betartani. Mindkét totális gyomirtószer gyors hatásmechanizmussal rendelkezik, vízben oldódó formulációja hatékony gyomszabályozást tesz lehetővé.

Related posts