Bárándy Péter: Orbán Viktor hűségtelenné vált Magyarország iránt A politikai tájképen gyakran felmerülnek olyan kérdések, amelyek a vezetők felelősségét és elkötelezettségét mérlegelik. Az egyik legszembetűnőbb példa erre Orbán Viktor kormányzása, amelyr


Bárándy Péter, a korábbi igazságügyi miniszter, a KlikkTV Mélyvíz című műsorában kifejtette, hogy az Orbán-rendszernek, vagy ahogy sokan nevezik, a rezsimnek, vége van, gazdasági szempontból is. Rámutatott, hogy a helyzet folyamatosan romlik, és a jövőbeli javulás ígérete csupán illúzió, mivel a jelenlegi állapot katasztrofális. Szerinte először a zuhanás sebességét kellene csökkenteni, majd utána lehetne reménykedni a felemelkedésben. Azok a gazdasági szakértők, akik nem kötik magukat a hatalomhoz, egybehangzóan állítják, hogy a jelenlegi helyzetből már nem várható pozitív fordulat. Ezen kívül a jogi és közigazgatási rendszer teljes szétesése is egyértelműen megfigyelhető.

Egy eltorzult rendszerben az igazságszolgáltatás mindig a legutolsó leheletig kitart, mivel azok, akik e területen dolgoznak, mélyen a függetlenség eszméjébe ágyazódtak. Számukra ez az érték olyan fundamentumot ad, amely lehetővé teszi, hogy ellenálljanak a külső nyomásnak, szemben azokkal, akik inkább az engedelmességre és alá-fölérendeltségi viszonyokra szocializálódtak. Éppen ezért az igazságszolgáltatás képes a leggyorsabban újjászületni, amikor eljön az ideje a változásnak.

Bárándy Péter elmondta, ő ilyen tiltakozási hullámot még nem élt meg, mint amit most a bírák produkálnak, nagyon sokan csatlakoznak a tiltakozáshoz, bírók, titkárok, fogalmazók, jegyzők. A tiltakozás nagyon impresszív, a bírók a helyzetüket tekintve nem tudnak dekoratív módon tiltakozni, nem tudnak utcára vonulni, nem tudnak sztrájkolni. Ezekhez sem joguk, sem lehetőségük nincs. "Az, hogy ehhez a tiltakozáshoz ilyen mértékben csatlakoznak, ennek nagy jelentőséget tulajdonítok, és manifeszt is ennek a lehetősége." A korábbi igazságügyi miniszter Szabó Pétert, az Országos Bírói Tanács leköszönő elnökét tisztességes embernek tartja, tisztességes bíró is volt, hibázott, de levonta a konzekvenciát. "Ez ma Magyarországon szinte példa nélküli, hogy egy vezető bevallja, hibázott és amiatt mondjon le. Ez precedensértékű, ahogy az is, hogy egy fővárosi törvényszékről elmegy egy bíró, aki mondhatni bírónak született, hiszen két bíró lánya. Egyértelművé tette, hogy ez az igazságszolgáltatás nem az, amibe ő belenőtt, és amit szolgálni akar."

A bírói bérek rendkívül elmaradottak, de nem szabad zsarolással próbálni a helyzetet orvosolni. Olyan követelményekkel akarják terhelni a bírókat, amelyekről még senki nem tudja igazán, hogy mit is jelentenek valójában. Néhány részlet már napvilágot látott, de a lényeg, hogy ez az egész "teljes kreditet adna az igazságügyi kormányzatnak", ami megkérdőjelezhető.

"1982-ben már egyértelművé vált, hogy annak a rendszernek leáldozott, és noha nem tudott talpra állni azután, mégis eltelt hét év, amely alatt megpróbált vegetálni. Ilyen helyzetekben az ember hajlamos arra, hogy reménykedjen a folyamatok felgyorsulásában. Mindig is létezett egy hívő közösség, és ez a jelenben is így van, s a jövőben is megmarad" - emelte ki Bárándy Péter.

Az Orbán-rezsim már nem képes talpra állni, még kommunikációs szempontból sem. Menczer Tamás és Magyar Péter előadása világosan mutatta ezt. Keresni a győzteseket ebben a sárdobálásban nem érdemes, hiszen mindenki csak koszos lesz a végén. "Ha a rezsim ilyen kocsmai trükkökhöz folyamodik, hogy odaküld egy bohócot, aki olyan módon viselkedik, ami még egy falusi kocsmában is elfogadhatatlan lenne, akkor ez a rendszer végének a jele. Innentől kezdve már csak az erőszak marad a tarsolyban, amit remélhetünk, hogy nem fognak bevetni. Elismerésem a bohóc partnerének, hogy ennyire vissza tudta fogni magát, hiszen egy impulzív emberről van szó."

Bárándy Péter határozottan úgy véli, hogy Orbán Viktor nem fog demokratikus módon, udvarias gratulációval és a hatalom átadásával búcsúzni. Szerinte a hatalom átadása nem fog elegánsan zajlani, azonban nem feltétlenül kell vérontásra számítani az utcákon. Inkább egy olyan helyzet kialakulására utal, amelynek Orbán nem tud majd ellenállni. Ez a kényszer nem feltétlenül fizikai jellegű, sőt, általában nem is az. A jövőt, különösen 2026 tavaszát, nehéz előre megjósolni, hiszen sok ismeretlen tényező játszik szerepet. Bár az átadás módja valószínűleg nem lesz zökkenőmentes, remélhető, hogy a kulturáltság legalább megmarad.

A kormány nem hajlandó végrehajtani olyan intézkedéseket, amelyek mögött jogerős ítéletek állnak, sőt, aktívan ellenáll ezeknek. Ez a hozzáállás nem kedvező, mivel az igazságszolgáltatást csupán egy felesleges akadálynak tekinti. Mivel nem tudják eltüntetni az igazságszolgáltatást, megpróbálják magukhoz ragadni a hatalmat, hogy saját érdekeik kerüljenek a középpontba, a jogállamiság helyett. Bárándy Péter szerint ennek a hatalomátvételnek már voltak jelei: például csökkentették a bírói korhatárt, hogy nyugdíjba küldhessék az idősebb bírákat, akiket aztán saját embereikkel helyettesíthetnek. Most viszont visszaemelnék a korhatárt, hogy ezek az emberek a pozíciójukban maradhassanak. Az alsó korhatárt is 5 évvel megemelnék, és a kívülről érkezők preferálásával is próbálnák bejuttatni a saját embereiket. A járásbírók szerepét is jelentősen megerősítenék. "Mindezek alapján világosan látszik, hogy a vezetést olyan irányba alakítanák, ami számukra kedvezőbb."

Bárándy Péter véleménye szerint a legfőbb ügyész pozíciójának jövőbeli betöltése szoros összefüggésben áll az ügyészi múlttal, és ennek elhagyása komoly garanciák feladását jelenti. Polt Péter kinevezése 2028-ig érvényes, de a kormány valószínűleg azért hozott döntést, mert kételkedik abban, hogy Polt Péter képes lesz teljesíteni az elvárásaikat a mandátuma végéig. Orbán Viktor kapcsán Bárándy azt állítja, hogy a miniszterelnök hűtlenül bánik Magyarországgal; nem csupán a büntető törvénykönyv keretein belül, hanem morálisan is, hiszen cselekedetei bűnösnek és hűtlennek minősülnek.

Related posts