A Bócsa Iskola 70. évfordulóját ünnepelte – képes beszámolóval A Bócsa Iskola ezen a jeles napon különleges programokkal és eseményekkel emlékezett meg fennállásának 70. évfordulójáról. A rendezvény keretében a diákok, tanárok és a szülők közösen ünnepel


Hetvenéves Bócsa jelenlegi, a település belterületén található általános iskolája. Az intézményt 1954-ben építették, akkor két tanteremmel indult. Bócsa iskolája az évek során a tanácselnökök, a szövetkezeti vezetők az állam és a lakosok támogatásával folyamatosan bővült.

Bócsa iskolája ma már a térség egyik legmodernebb és legjobban felszerelt intézményének számít. Péntek este a falu felnőtt lakói és diákjai ünnepélyes megemlékezést tartottak, hogy visszatekintsenek az elmúlt hét évtizedre. A könyvtár falai között körülbelül hatvanan gyűltek össze, hogy felidézzék az iskola életének jelentős eseményeit. E közben egy különleges kiállítás is megnyílt, ahol a helyi családok és az iskola lelkes aktivistái által összegyűjtött, mára már igazi relikviának számító oklevelek és egyéb eszközök kaptak helyet.

Káposzta Lajos, a helytörténet iránt elkötelezett középiskolai tanár és a rendezvény lelkes szervezője, a baon.hu számára beszélt a Bócsa környékén zajló oktatás történetéről. Elmondása szerint a 1890-es években külterületi iskolákban zajlott a tanítás, ahol a gyerekek a tanyákon nevelkedtek. Csak 1954 után teltek el hosszú 24 év, mire a kibővített, mai iskolába összegyűjthették az összes tanulót. A tanyasi diákok számára kényelmes hétközi szállások is épültek, hogy könnyebben tudjanak tanulni. Vasárnap este érkeztek a kollégiumba, majd szombat délben, sőt néha már péntek délután is hazaindulhattak a családjukhoz. Az iskola folyamatos bővítése révén az 1990-es években kapta meg a Boróka nevet, amely azóta is összefonódik a helyi oktatás szellemiségével.

A rendezvény különleges hangulatát Frittmann József nyugalmazott pedagógus, címzetes igazgató emlékezetes beszéde adta meg, amelyben a 1950-es és 1980-as évek eseményeit idézte fel. Ezt követően Völgyesvári Lászlóné, a korábbi igazgató, az úttörő élet izgalmas aspektusaira hívta fel a figyelmet, gazdagítva ezzel a nosztalgikus légkört. Idősebb Káposzta Lajos nyugalmazott esperes evangélikus szintén megosztotta tapasztalatait, elmondva, hogy 33 éven át tanított hittant az iskolában, ezzel formálva a fiatalok vallási nevelését. A rendezvény során a diákok is aktívan részt vettek, hiszen ők olvasták fel az iskola történetét a hallgatóság számára, így megőrizve a közösség emlékét és értékeit. Az esemény zárásaként Barcsikné Weinhardt Éva igazgatónő szavai különös fontossággal bírtak, amikor hangsúlyozta, hogy a diákok kiválóan teljesítenek a középiskolákban, megállják a helyüket, és így méltó módon képviselik az intézmény hírnevét. Hírportálunknak elárulta, hogy jelenleg tizenhárom elhivatott pedagógus közel másfél száz diákot tanít az iskolában, akik közösen formálják a jövőt.

Related posts