Balkán-szakértő: Aleksandar Vučić szerb elnök számára aggasztó lehet a tüntetések folytatódása.


A politikai feszültség Szerbiában egyre inkább fokozódik: hétfő éjjel valószínűleg kormánypárti szélsőségesek támadtak egyetemistákra, akik kormányellenes tüntetésekre hívtak fel. A támadás következményeként kedden Miloš Vučević szerb miniszterelnök lemondott. A tiltakozások mögött egy tragikus baleset húzódik, amely nemcsak a politikai felelősségvállalás, hanem a korrupció kérdéseit is a felszínre hozta. A tüntetések hatása nem csupán Szerbia belpolitikai táját alakíthatja, hanem a geopolitikai viszonyokban is jelentős változásokat idézhet elő. A Portfolio Checklist csütörtöki adásában Németh Ferenc Balkán-szakértő részletesen elemezte a kialakult helyzetet.

Hétfő éjjel Szerbiában, a kormányzó Szerb Haladó Párt szélsőséges csoportjai váratlanul támadást indítottak a kormányellenes tüntetésre készülő egyetemisták ellen. A történtekre reagálva kedden Miloš Vučević, a szerb miniszterelnök bejelentette lemondását.

A hónapok óta zajló tiltakozások mögött egy tavaly novemberi tragikus esemény húzódik meg: az újvidéki vasútállomás tetőszerkezetének leomlása következtében 15 ember életét vesztette, és további legalább 30-an sérültek meg. Az állomás felújítását egy szerb-kínai konzorcium végezte el, a Budapest-Belgrád vasútvonal fejlesztésének keretein belül.

Németh Ferenc, a Balkán szakértője, a Portfolio Checklist csütörtöki műsorában kifejtette, hogy bár Szerbia politikai rendszere hivatalosan parlamentáris demokráciaként van megfogalmazva, ahol a miniszterelnöknek kellene vezető szerepet játszania, a valóság egészen más. Az ország irányítása valójában Aleksandar Vučić elnök kezében összpontosul. Ő az, aki a leglényegesebb döntéseket hozza, kezdve a külpolitikai irányvonal meghatározásától egészen a kormánytagok kinevezéséig.

A szakértő véleménye alapján Vučić kezdetben lenézően állt a tüntetésekhez, azonban az utóbbi hetek eseményei arra kényszerítették, hogy új megközelítést alkalmazzon.

Bár a szerb vezetés korábban sikeresen alkalmazott megfélemlítési taktikákat a tiltakozások elfojtására, ez most visszafelé sül el, és inkább növeli a demonstrációs kedvet.

"A szerb társadalom egy jelentős része kifáradt a politikai korrupció mindent átható jelenlétéből, és arra vágyik, hogy a civil társadalomnak nagyobb láthatósága legyen. Szeretnék, ha a politikai döntések nem a fejük felett születnének meg az országot érintő fontos kérdésekben" - nyilatkozta Németh. Hangsúlyozta, hogy a tüntetők problémásnak tartják, amikor az ország vezetése zárt ajtók mögött hoz döntéseket nagyszabású beruházásokról, emellett pedig az újvidéki tragédia alapos kivizsgálása is szerepel a követeléseik között.

A szerbiai történések jelentős geopolitikai hatásokkal bírhatnak. Szerbia már jó ideje próbálja megtalálni az egyensúlyt az Európai Unió és Oroszország között, ám az utóbbi években egyre inkább Kína irányába orientálódik. A magyar-szerb kapcsolatok stabilitása szempontjából elengedhetetlen Aleksandar Vučić és Orbán Viktor magyar kormányfő közeli kapcsolata, amely alapvetően befolyásolhatja a két ország viszonyát és a térség politikai dinamikáját.

A szakértő szerint a két ország közötti együttműködés akkor változhat meg érdemben, ha valamelyik vezető távozik a hatalomból.

A tüntetések következtében egyre inkább napirendre kerül az előrehozott parlamenti választások lehetősége. A demonstrálók számára a szabad és tiszta választások lebonyolítása már egyfajta részsikernek számítana, azonban felmerül a kérdés: vajon a Szerb Haladó Párt valóban kész-e arra, hogy átlátható körülmények között álljon a választók elé?

A teljes interjú meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki műsorában a Spotify-on, az Apple Podcasten, a többi nagy podcast platformon, és itt, a cikkbe ágyazott lejátszóban is a harmadik könyvjelzőtől:

Related posts