Bábel Balázs elnyerte a Hit Pajzsa díjat.


Idén a Parma fidei - Hit Pajzsa díjat Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek metropolita vehette át. Az elismerést a kommunizmus magyarországi áldozatainak emléknapján adják át, és a kecskeméti piarista iskola gimnáziumi dísztermében került sor az ünnepélyes eseményre.

Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke köszöntőjében arról beszélt: nem lehet összesűríteni százmillió ember szenvedését, halálát 24 órába, akik az "istentelen kommunista erőszak tombolásának áldozatai lettek". A díjtátadón az első cigány származású boldoggá avatott ember, Ceferino Giménez Malla életúját idézte fel, aki többször is tanúságot tett hitéről, és akit a spanyol polgárháború idején több társával együtt lőttek agyon.

Ahogy ő megfogalmazta,

Egy erdélyi kirándulás során több mint száz könyvvel a tarsolyában akadtak rá, majd később "nagyítóval" vizsgálták meg őt, valamint a kapcsolatait, és alapos elemzés alá vetették szentbeszédeit.

Lezsák Sándor véleménye szerint Szent István Imre herceghez intézett Intelmeiben található "ha a hit pajzsát tartod, rajtad az üdvösség sisakja is" mondás tökéletesen tükrözi az érsek életének lényegét.

Sajgó Szabolcs jezsuita atya laudációjában hangsúlyozta, hogy a díj az igazságosság szellemében a hozott áldozatok elismerését jelenti. Kiemelte, hogy a közösség felelőssége is, hogy tisztelegjen az áldozatot hozó előtt. Szavait folytatva elmondta, hogy Bábel Balázs személye nem csupán az ő saját áldozatának elismeréséről szól, hanem minden olyan áldozatról, amelynek ő is részese. Hozzátette, hogy ez az elismerés magába foglalja az üldöztetést, megalázást, jogfosztást és a másodrendű állampolgárság vállalását, mindezt a hitükért tett áldozatként, amelyet szülei, környezete, az egyszerű hívek és paptársai is megélték. Emlékeztetett arra is, hogy a Regnum Marianum közösség tagjaiként, ahová 1981-ben csatlakozott, tudatosan vállalták az üldöztetést, amely ezzel együtt járt.

Emlékeztetett arra, hogy a XX. század elején Magyarországon is megalakultak az első cserkészcsapatok, köztük a Regnum Marianum. Nem meglepő, hogy a kommunista hatalomátvétel után nemcsak a cserkészmozgalmat számolták fel, hanem a Regnum Marianumot is igyekeztek teljesen elpusztítani. A fiatal pap jól tudta, mit jelent az illegális közösséghez való tartozás, és ezzel a tudással vállalta a kihívásokat.

Sajgó Szabolcs véleménye szerint Bábel Balázs írásaiban, tanításaiban és életének minden aspektusában világosan megjelenik, hogy hite adja meg számára azt az erőt, amely minden kihívás során segíti őt. Úgy fogalmaz, hogy a "nagyobb jóhoz", azaz mindannyiunk közös javához való hűségét megőrzi, függetlenül attól, milyen nehézségek, ellenszelek vagy megpróbáltatások merülnek fel.

Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek a díjátadó esemény kapcsán megosztotta, hogy a kecskeméti piarista iskola négy éve alatt hitbeli meggyőződése tanárai, főként hitoktatói támogatásával vált egyre szilárdabbá.

A díjátadó eseményén elhangzott, hogy az elismeréshez kapcsolódóan az utóbbi években három különleges kötet is napvilágot látott. Ezek közül az első A Hit Pajzsa díj története képekben címet viseli, majd következik a Hit Pajzsa díjasok a Mária rádióban, végül pedig a Krisztusba kapaszkodva - Emléknap és Hit Pajzsa díj a kommunizmus áldozatainak című munka. Horváth Béla, a díjat alapító személy és a legfrissebb kötet szerzője kiemelte, hogy a könyv kortörténeti dokumentumként is funkcionál, hiszen tartalmazza az emléknap megalakulásáról készült parlamenti jegyzőkönyv szó szerinti másolatát. Ezen kívül a kötetben az eddig kitüntetettekkel folytatott beszélgetések is helyet kaptak, gazdagítva ezzel a tartalmat és a történetet.

A Parma fidei - Hit Pajzsa díjat 2002-ben alapította Horváth Béla volt MDF-es és kisgazda politikus, korábbi országgyűlési képviselő és a 2008-ban elhunyt Gyurkovics Tibor író.

Az elismeréssel járó díjat Miletics Katalin Janka éremművész, bencés obláta készítette. A plakett közepén Szent Gellért püspök és vértanú látható.

A huszonnegyedik alkalommal megrendezett díjátadón Bábel Balázs érseket a Parma Fidei - Hit Pajzsa Díj Alapítvány különdíjával, Horvay János szobrászművész Jó pásztor című alkotásának kis méretű szobrával is megajándékozták.

Related posts