Az MNB kijelentette: a kormány lépései hozzájárulnak az árak emelkedéséhez.
Az MNB által három havonta publikált kiadvány részletesen bemutatja, milyen tendenciák és várakozások alakítják a magyar gazdaság jövőjét a következő hónapokban.
A 2025-ös inflációs előrejelzésekkel kapcsolatban az MNB három lényeges megállapítást tett: optimista forgatókönyv esetén 3,3, míg pesszimista forgatókönyv esetén 4,1 százalékos inflációval számolhatunk. A HVG rámutat, hogy az előző jelentésben még 2,7 és 3,6 százalék közötti romlásról volt szó, ami arra utal, hogy a gazdasági kilátások mostanra kedvezőtlenebbé váltak.
A legfrissebb előrejelzések szerint a GDP növekedése gyengébbre sikeredhet, mint ahogy azt három hónappal ezelőtt várták; a várakozások szerint a növekedés legfeljebb 3,6 százalékra rúghat, de akár 2,6 százalékra is csökkenhet. Ezzel párhuzamosan az átlagkeresetek jelentős emelkedése várható, amely akár 9,6 százalékkal is nőhet, de a minimum 8,6 százalékos emelkedés is reálisnak tűnik. Ennek következtében a reálbérek 3,7-4,4 százalékos növekedésére is számíthatunk.
Ami az idei esztendőt illeti, az MNB előrejelzése szerint a legoptimistább forgatókönyv alapján is csupán 0,7 százalékos növekedés várható a GDP tekintetében.
Az inflációra vonatkozó borúsabb kilátásokat az MNB azzal magyarázza, hogy meglátszik a fogyasztói árakon a forint gyengülése, drágulnak az élelmiszerek alapanyagai, valamint a jövedéki adó 2025-ös emelése is tovább fogja az árakat növelni.
A jegybank szerint az, hogy a kormány bizonyos adónemekre bevezette az inflációkövető emelést, jövőre önmagában 0,3 százalékponttal dobja meg az inflációt, míg 2026-tól kezdődően évi 0,1-0,2 százalékponttal.