Az Európai Unió Bizottsága jogi lépéseket tesz öt tagállammal szemben, mivel azok nem tartották be a platformszabályok betartására vonatkozó kötelezettségeiket.

Csehország, Ciprus, Lengyelország, Portugália és Spanyolország nem adott elegendő hatáskört nemzeti felügyeleti hatóságaiknak a digitális szolgáltatásokról szóló törvény végrehajtásához.
Az Európai Bizottság szerdai bejelentése szerint Csehország, Ciprus, Lengyelország, Portugália és Spanyolország az EU bíróságához fordult, mivel a digitális szolgáltatásokról szóló törvény alkalmazása nem felelt meg a várakozásoknak.
A DSA - amelynek célja a felhasználók védelme az illegális online tartalmakkal és termékekkel szemben - tavaly februárban lépett teljes körűen hatályba: a tagállamoknak addigra ki kellett jelölniük egy nemzeti hatóságot, amelynek feladata a szabályok felügyelete az adott országban.
Ezeknek a felügyeleti szerveknek együtt kell működniük a Bizottsággal, amely önmagában felügyeli a havonta több mint 45 millió felhasználóval rendelkező platformok legnagyobb tételét.
Az országoknak ezen felül megfelelő eszközöket kellett biztosítaniuk a szabályozó hatóságok számára, hogy hatékonyan elláthassák feladataikat. Emellett fontos volt, hogy kidolgozzanak olyan szabályrendszert, amely a DSA (Digitális Szolgáltatások Törvénye) megsértése esetén alkalmazható szankciókat is tartalmazza.
A Bizottság közleményében megfogalmazták, hogy Lengyelország nem jelölte ki és nem hatalmazta fel azt a hatóságot, amely a DSA keretein belül szükséges feladatokat elláthatná.
A Bizottság megállapította, hogy Csehország, Ciprus, Spanyolország és Portugália, amelyek mindegyike kinevezett egy-egy felügyeleti hatóságot, nem biztosította számukra a rendeletben előírt feladatok ellátásához szükséges hatásköröket.
Az uniós végrehajtó hatóság 2024 elején megkezdte a jogsértési eljárás lefolytatását, amikor is figyelmeztető levelet küldött az érintett öt országnak. Azóta azonban egyik ország sem lépett a szükséges intézkedések megtétele érdekében.
Egy másik ügyben a Bizottság bejelentette, hogy Bulgária ellen fokozza az eljárást, mivel az ország nem biztosította a szükséges felhatalmazást a DSA keretein belül működő nemzeti szabályozó hatóságnak, továbbá nem dolgozta ki a szankciókra vonatkozó előírásokat sem. Amennyiben Bulgária két hónapon belül nem pótolja ezeket a hiányosságokat, a Bizottság jogi lépéseket is tehet az ország ellen.
2023 vége óta, amikor a DSA az online platformok legnagyobb csoportjára vonatkozóan hatályba lépett, a Bizottság több vizsgálatot is indított az esetleges jogsértésekkel kapcsolatban.
Eddig egyik vizsgálat sem jutott el a végső következtetésekhez, beleértve az X, a TikTok és a Meta ügyét is.