A német politikai élet egyik legbefolyásosabb pártja nemrégiben a NATO-ból való kilépés lehetőségét vetette fel, ami komoly vitákat generált az ország nemzetközi szerepvállalásának jövőjéről.
A szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) párt társelnöke, Tino Chrupalla, vasárnap kifejezte, hogy Németországnak érdemes lenne újraértékelnie NATO-tagságát. Állítása szerint a katonai szövetségnek figyelembe kellene vennie minden európai állam érdekeit, beleértve Oroszországét is - tudósít a Voice of America.
Chrupalla a Welt című német napilapnak nyilatkozva határozott kritikát fogalmazott meg a NATO jelenlegi működésével kapcsolatban.
Európa kénytelen volt alkalmazkodni Amerika érdekeihez, de ezt határozottan elvetjük.
- Fogalmazott a politikus, aki úgy véli, hogy a NATO már nem tekinthető klasszikus védelmi szövetségnek, hiszen a szövetség nem foglalkozik kellően minden európai állam érdekeivel.
Az AfD társelnöke úgy véli, hogy ha a NATO nem tudja garantálni az európai országok érdekeinek maradéktalan tiszteletben tartását, akkor komoly kérdések merülnek fel a szövetség hitelességével kapcsolatban.
Németországnak érdemes alaposan mérlegelnie, milyen előnyöket és hátrányokat hoz számára a szövetségi tagság.
Chrupalla kiemelte, hogy egy igazi védelmi közösségnek elengedhetetlen, hogy elfogadja és tiszteletben tartsa minden európai ország érdekeit, még Oroszországét is.
A február 23-i előrehozott választások előtt az AfD támogatottsága 18-19% körül mozog, megelőzve ezzel Olaf Scholz kancellár szociáldemokratáit. A párt azonban kevés eséllyel indulhat a kormányalakításra, mivel a többi politikai erő kizárta az együttműködést velük.
Az AfD határozottan kifogásolja Németország katonai segítségnyújtását Ukrajnának, és a konfliktus mielőbbi lezárását sürgeti. Chrupalla hangsúlyozta, hogy "a német kormány végre elérheti azt a pontot, amikor valóban a háború befejezését kívánja". A politikai vezető továbbá kifejtette, hogy meggyőződése szerint "Oroszország győztesként került ki a háborúból".