A nap grafikonja: ne áltassuk magunkat, a tények megkerülhetetlenek!


Megint megpróbálkozott a magyarok átverésével a Nagy Márton-féle társaság, pardon, minisztérium: egy, a Központi Statisztikai Hivatal által kiadott grafikon kapcsán állított olyant, ami nem állja ki az igazság próbáját. Nem mentség, hogy feltehetően elborította az agyukat a vörös köd egy nekik nem tetsző adat miatt.

"2021 különleges évként vonult be a történelembe, hiszen a koronavírus járványt követően a családok végre kiszabadulhattak a bezártság fogságából. Ekkor sokan pótolták azokat a fogyasztásokat, amelyeket a járvány miatti korlátozások miatt halasztottak el. A felhalmozódott kereslet és az extra vásárlási kedv hirtelen megugrása a kiskereskedelem területén figyelemre méltó növekedést eredményezett, amely a forgalom robbanásszerű bővülését hozta magával. Emiatt a 2021-es adatok összevetése torz képet ad a valóságról." Ezt a megállapítást a Nemzetgazdasági Minisztérium tette közzé egy hivatalos közleményben, ami különös, hiszen ha valóban így gondolják, akkor szakmai felkészültségük aggasztóan alacsony, és sürgős lépések szükségesek a helyzet javítására.

Egy grafikon vált a középponti témává, amely rávilágított arra, hogy Nagy Márton által vezetett tárca egyre inkább a gazdaságirányítás határvonalain egyensúlyozik, különösen Orbán Viktor után, aki felhatalmazta őt. A Központi Statisztikai Hivatal csütörtöki gyorstájékoztatójában bemutatott kiskereskedelmi forgalom októberi adatai mellett található az a grafikon, amely szemléletesen illusztrálja a kiskereskedelmi üzletek forgalmának alakulását, összehasonlítva a kiválasztott 2021-es év hasonló időszakával.

Nagy Mártonék problémája az évek kiválasztásával kapcsolatos, hiszen a számukra kedvezőtlen adatot nem tudták másképp megmagyarázni, mint azzal, hogy 2021-et nem lett volna szabad alapnak venni, mivel ez torzítja a valóságot. Ehelyett a 2019-es évre való hivatkozás tűnik a megfelelőbb összehasonlításnak, amely hitelesebb képet adhatott volna a helyzetről.

Nézzük meg, mi is zajlott az elmúlt évek során! Milyen irányt vett a kiskereskedelmi forgalom volumene, ha nem egy véletlenszerűen választott évhez viszonyítunk, hanem sorban, az egymást követő esztendők tükrében? Ez a megközelítés objektívebb képet nyújt arról, hogy milyen trendek és változások figyelhetők meg, és hogy mekkora mértékű volt a visszaesés a kedvező és a kedvezőtlen évek között, beleértve a Covid-járvány legkritikusabb időszakát is. Az alábbiakban bemutatott grafikon a 2000 és 2023 közötti időszak kiskereskedelmi forgalmának alakulását szemlélteti:

Ez a számvetés nem csupán a múlt eseményeinek feltárására szolgál, hanem arra is lehetőséget ad, hogy nyomon követhessük, mekkora csapást mért a forgalomra a koronavírus-járvány mellett a már-már mítosszá vált 2008-2009-es gazdasági válság is. Érdekes felfedezésekre bukkanhatunk. Például, 2000 óta a legnagyobb kiskereskedelmi forgalmi visszaesést éppen a tavalyi év könyvelhette el, amely 7,3%-os csökkenést jelentett (kiigazítatlan adatok alapján). A második legrosszabb év a válság legnehezebb időszaka, 2009 volt, amikor a forgalom 6,3%-kal esett vissza. De a meglepetések itt nem állnak meg! A harmadik legnagyobb csökkenés is az Orbán-kormány időszakához kapcsolódik, hiszen 2012-ben, amikor már bőven hatalomra jutottak, a kiskereskedelmi forgalom volumene 2,2%-kal csökkent.

A minisztérium közleményében említett 2021-es "visszapattanás" kapcsán érdemes megjegyezni, hogy a mindössze 3,7 százalékos növekedést csak a legnagyobb jóindulattal lehetne kiemelkedőnek tartani a vizsgált 24 év tükrében. Sőt, tizenegy olyan év van a statisztikákban – igen, jól olvasták, tizenegy – amikor a növekedés üteme jelentősen felülmúlta ezt a számot, sőt volt, hogy több mint kétszeres vagy akár két és félszeres mértékben is túlszárnyalta azt.

Természetesen lehet kísérletezni különféle trükkökkel, nagyzoló állításokkal, túlozva, vagy éppen hazugságokkal próbálni szépíteni a kormányzás kudarcos eredményeit, valamint a kiskereskedelem által is érintett életszínvonal problémáinak súlyosságát. Az emberek azonban nem naivak, és egyre többen ismerik fel, sőt elismerik (még ha csak magukban is), hogy az életkörülményeik folyamatosan romlanak.

Related posts