A nehézségek ellenére továbbra is zajlik a berlini Komische Oper épületének felújítása, amely a kultúra iránti elkötelezettséget tükrözi.


A társulat ideiglenesen a közeli Schiller Színházban találta meg új otthonát. Azonban, mivel ez a játszóhely 20%-kal kevesebb ülőhellyel bír, a jegyértékesítés korlátozottabb lesz, ami kevesebb látogatót jelent a produkciók számára.

Philip Bröking, a Komische Oper igazgatója úgy véli, hogy a kulturális szektor előtt álló közelgő költségvetési megszorítások rendkívül nehezen elviselhetőek, és sokak számára komoly kihívást jelentenek a megvalósítás terén.

"Az első probléma az, hogy a berlini kultúrának 130 millió eurós támogatáscsökkentéssel kell szembenéznie a mintegy egymilliárd eurós összköltségvetésből. Ami aránytalanul magas. A fővárosnak takarékoskodnia kell, ez világos, ezt mindenki tudja. De ha azt nézzük, hogy 2025-ig összesen 3 milliárd euró megtakarításra van szükség, és hogy a kulturális költségvetés az összköltségvetési kiadások 2,5%-át teszi ki, akkor logikusan 75 millió eurónak kellene lennie annak az összegnek, amelyet a kulturális költségvetésből kellene megtakarítani" - fogalmazott.

"Ugyanakkor a valóságban 130 millió eurót vonnak le, ami meglehetősen magas arányt képvisel. Számunkra ez a költségvetésünk körülbelül 10%-át teszi ki, azaz mintegy 4 millió eurót. Ezt rendkívül nehéz kezelni egy olyan évben, amely már teljesen meg van tervezve" - emelte ki Bröking.

Berlint sokan a kreativitás fellegvárának tekintik, köszönhetően a bőséges művészeti támogatásoknak és innovatív finanszírozási megoldásoknak, amelyek lehetővé teszik a művészek számára, hogy szabadon kifejezhessék magukat.

Milyen értéket képvisel a kultúra Berlin számára? A német történelem egy rendkívül bonyolult és kihívásokkal teli múlt. Berlin esetében ez a történet különösen gazdag és sokszínű. Az, ami összekapcsol bennünket, az a hatalmas kulturális örökség, amelyre joggal lehetünk büszkék. Számtalan helyszín található itt - színházak, operaházak -, ahol az emberi létezés körülményeit lehet mélyrehatóan vizsgálni. Ezek olyan terek, ahol az emberek találkoznak, eszmét cserélnek egymással és a világ dolgairól. Abban az időszakban, amikor a demokráciát szélsőséges nézetek fenyegetik, rendkívül fontos, hogy megerősítsük identitásunkat és tudatosítsuk, honnan érkeztünk - fogalmazott Philip Bröking.

A megszorítások nemcsak a kultúrát érintik, így a nehézségekkel küzdő német gazdaságnak bizony jól jönne egy kis gyorsítás a művészetek, a kultúra részéről, amely több tízmillió eurós bevételt hoz évente.

Related posts