A magyar közélet és a politika színpadáról távozott egy igazán különleges karakter – Schmuck Andor élete számos emlékezetes pillanattal és színes eseménnyel volt tele.


Meghalt Schmuck Andor, 54 éves korában. A magyar közélet egyik legszínesebb és legnehezen kategorizálható alakja távozott, aki évtizedeken keresztül próbálta meg áttörni a politikai színtér küszöbét. Hiába igyekezett, a lehetőség mindig kicsúszott a kezei közül, mintha a sors fura játéka lett volna, hogy sosem érheti el a nappali fényét.

A politikai bukásai után sosem vonult vissza, a személyes csalódásai sem maradtak csendben. Folyamatosan jelen volt, mindig megnyilvánult, sosem habozott elindulni – és mégis, mindig alulmaradt. Ez volt az ő sajátos üteme.

1970 szeptember 2-án született Budapesten. Fiatalon üzleti iskolába járt, majd egy éjjel-nappali közértet nyitott iskolatársaival a Dohány és a Rottenbiller utca sarkán. Innen sodródott a baloldali ifjúság körei felé, csatlakozott a Baloldali Ifjúsági Társuláshoz (BIT), és már a rendszerváltás utáni első évtized közepén bekerült az újpesti önkormányzatba, ahol 1994 és 1998 között volt képviselő. Eközben 1995-ben a Xénia Láz Egyesület titkára volt - ez egy, a fiatalság megszólítására létrehozott kezdeményezés volt, amely rövid időre országos figyelmet kapott. Később a Magyar Motorsport Szövetség elnöke lett, majd jött a teljesen abszurd, de rá jellemző fordulat: 2000 végén Zámbó Jimmy menedzsereként tűnt fel a lapokban.

Ez a korszak még az MSZP-vel való szoros együttműködés jegyében telt, ám ez a kapcsolat később drámai fordulatot vett: 2001-ben az MSZP újpesti alapszervezete fegyelmi intézkedések keretében kizárta a pártból.

De Schmuck nem veszítette el a nyomát.

2000-ben aktívan hozzájárult Az Európai Magyarországért mozgalom létrehozásához.

A társaság működtetéséhez a saját bevallása szerint minden vagyonát feláldozta: "Minden pénzem beforgattam a 21 éve általam alapított Tisztelet Társaságba. Nincsenek nagy igényeim" - nyilatkozta egy interjú során. Ez a szervezet egyfajta alapként szolgált számára, amelyre politikai törekvéseit próbálta építeni. Ezzel párhuzamosan 2012-ben a Magyarországi Szociáldemokrata Párt ügyvezető elnöki posztját is betöltötte, ám ez a szerep sem tartott sokáig. 2013-ban új pártot alapított, mely a Szociáldemokraták Magyar Polgári Pártja nevet viselte. Az újonnan alakult párt részt vett a 2014-es országgyűlési választásokon, de nem tudott mandátumot nyerni. Ezt követően Schmuck a pártot mozgalommá alakította, melynek célja saját szavai szerint a "hazai közéletben fellelhető náci eszméket vallók felkutatása és bemutatása" lett.

2014-ben elindult a Kiss Péter halála után kiírt időközi választáson, majd 2019-ben főpolgármester akart lenni, de végül átnyergelt az V. kerületre. 2022-ben is indult ugyanott, majd 2024-ben ismét megpróbálta a főváros vezetését elnyerni. Minden próbálkozása látványos, de végül érdektelen maradt. Az eredményei rendre a statisztikai hibahatár környékén mozogtak, ő mégis indult újra és újra, mintha nem a győzelem, hanem maga az indulás lenne a cél.

Az utóbbi években már egyre kevésbé a politikai szerepvállalása, inkább magánélete és egészségi állapota miatt került a címlapokra. Két házasságon volt túl, mindkét alkalommal, saját elmondása szerint "gyönyörű válásban" volt része. Az egyik bontásra szimfonikus zenekart szervezett, hogy játsszák el a Time to Say Goodbye-t, a bírónő sírt. Ugyanez a bírónő mondta ki később a második válását is. Schmuck ehhez csak annyit tett hozzá:

Néha fájdalmas melankóliával, máskor vidám derűvel mesélt arról, milyen az élet egyedül. "Két lábam és két kezem van, de feleségem, gyerekem sosem volt, a szüleim pedig már rég eltávoztak. Nincs senki, akihez tartoznék. Szabad ember vagyok." - mondta, majd így folytatta:

Schmuck Andorról még dal is született, amit az akkor még pályája elején lévő Krúbi írt róla. Schmuck még a zenész egy koncertjére is elment, ahol élőben is meghallgatta a róla szóló számot.

2025-ben a TV2 Nagy Duett című műsorában is részt vett. A közönség imádta a karakterét, ám partnerével Sári Évivel a harmadik élő adásban búcsúzniuk kellett. A kiesésekor, élő adásban jelentette be, hogy életmentő kezelés előtt áll.

A betegsége pontos természetét azóta sem osztotta meg a nyilvánossággal, de június elején egy interjú során arról számolt be, hogy már túljutott a kezelésének legnehezebb periódusán. Ekkor éppen a kezelések eredményeire várt, és elmondta, hogy három lehetséges kimenetel létezik: az első, hogy a kezelés hatásos volt, és az állapota kedvező irányba változott; a második, hogy a szervezete nem reagált a terápiára, ami stagnálást jelent; a harmadik, legrosszabb lehetőség pedig az, hogy a kezelés nem hozott javulást, és az állapota további romlásnak indul. Ezt a legrosszabb esetet körülbelül nyolc hónapnyi hátralévő idővel jellemezte.

A Blikk július 14-én számolt be arról a szomorú eseményről, hogy Schmuck Andor, a korábbi politikai szereplő elhunyt. A lap információi szerint barátai és ismerősei már egy ideje nem tudták kapcsolatba lépni vele, ezért értesítették a hatóságokat. Végül a tűzoltók kényszerültek arra, hogy betörjék a lakásának ajtaját, ahol sajnos már csak az elhunytat találták meg.

Schmuck Andor egy olyan figura, akit nehéz volt egyértelműen kategorizálni. Bár politikai befolyása nem volt jelentős, mégis politikusként határozta meg magát. Nem tűnt ki a médiavilág sztárjaiként, de folyamatosan jelen volt a nyilvánosság előtt. Mozgalmi vezetőként nem tudott megjelenni, de mégis mindig ott volt, ahol kamerák és mikrofonok jelentek meg, figyelme a reflektorfényre irányult.

Elindult, megszólalt, reagált, megosztott. Lehet ironizálni rendhagyó politikai és közéleti útján, hiszen nyilvánvalóan voltak olyan pillanatai, amikor megérdemelte a kritikát, de Schmuck Andor soha nem ártott senkinek, és soha nem gerjesztett gyűlöletet. Ezért is tűnt ki a hazai politikai tér tumultusából, amelynek jellemzője a zűrzavar és a feszültség.

Related posts