A mezőgazdasági termelők sztrájkot hirdettek Brüsszel politikai döntései ellen | Demokrata


A gazdák dühösek és felháborodottak az Európai Unió új terveivel kapcsolatban. Brüsszel ugyanis 2027 után megvonhatja a terület alapú támogatásokat, ami a gazdálkodók legfontosabb forrását érintené. Ezt a HírTV tudósítója jelentette be a Millenáris területén, ahol a gazdák tüntettek. A tiltakozók harminc tonna trágyát hoztak magukkal teherautón, és ebből egy jelentős mennyiséget kiöntöttek az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének bejárata elé, hogy így fejezzék ki ellenvetéseiket Brüsszel agrárpolitikai intézkedéseivel szemben. A tudósító hangsúlyozta, hogy a demonstrálók az ország minden szegletéből érkeztek, hogy közösen álljanak ki érdekeikért.

Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke, a Világgazdaság beszámolója szerint komoly aggodalmát fejezte ki az Európai Bizottság kiszivárgott, 2027 utáni közös agrárpolitikájának tervezete miatt. A tervezet szerinte veszélyezteti a vidéki közösségeket, mivel forrásokat von el, ami a helyi gazdaságok tönkretételéhez vezethet, és piacainkat is kiszolgáltatja. Emellett aggályosnak tartja, hogy a családokat kétes eredetű élelmiszerekkel fenyegeti. Az elégedetlenség jeleként nemcsak Budapesten, hanem Brüsszelben is demonstrálnak a gazdák, hiszen ez az ügy Európa agráriumát egyesítő kérdéssé vált. „Nem állunk meg, amíg nem biztosítjuk saját, illetve gyermekeink jövőjét” – hangsúlyozta Papp Zsolt György.

A tét nagy, 160 ezer gazdálkodótól akarják elvenni a területalapú támogatást - jelezte az egyik legfőbb kifogásukat. - Pedig ez nem ajándékpénz, cserébe megtanultunk fegyelmezetten, szigorú szabályok szerint gazdálkodni - hangsúlyozta. Ebből a pénzből lehet biztosítani a megélhetést, a gazdaság működését, a vetőmagot, a betakarítást és a következő évre való felkésszülést, valamint a bérleti díjakat - sorolta.

Minden ötödik európai ember vidéki környezetben él és dolgozik, ami felveti a kérdést: mi történik, ha a vidékfejlesztési forrásokat megvonják tőlük? Hogyan maradhatnak meg, és hogyan valósulhat meg a vidék fejlődése? Az élelmiszer önrendelkezése kulcsfontosságú ebben a folyamatban. A NAK elnöke hangsúlyozta, hogy a magyar kormány elkötelezett a gazdatársadalom támogatása mellett. Ezt az is bizonyítja, hogy az uniós forrásokat a maximális, 80%-os arányban egészítik ki, ami azt jelenti, hogy minden 10 forintnyi támogatásból 8 forintot a költségvetés biztosít.

"Történelmi tapasztalataik vannak arról, hogyan lehet a mézes madzagot elhúzni az emberek kor előtt, majd utána rájövünk, hogy már megint csendben, lopakodó jogalkotással az történik, amit az Európai Bizottság akar, és ami nem jó a gazdáknak - mondta Jakab István, a Magosz elnöke. Most is úgy dolgoznak, hogy az utolsó pillanatig nem osztják meg az információkat úgy kell kilopni azokat, hogy végre tudjuk, hogy mit akarnak rólunk dönteni - mondta, hozzátéve, hogy most is aktuális, amit 2005-ben a gazdatüntetésen mondtak: rólunk, nélkülünk, döntés ne szülessen! Ezt üzenjük most is Brüsszelbe"

- hangsúlyozta.

A Bizottság kiszivárgott tervezet mögött a Magosz elnöke szerint az áll, hogy finanszírozni kell Ukrajna háborúját, hogy majd az Ukrajnában nagy területeket szerzett befektetők az ukránok csatlakozásával már uniós gazdaságokat tudjanak működtetni.

A Demokrata beszámolója szerint a területalapú támogatási rendszer jövője megkérdőjeleződhet az EU 2027 utáni agrárpolitikájának kiszivárgott tervezete alapján. A tervek szerint a hagyományos megközelítés helyett egy új, jövedelemalapú modell kerülhet a középpontba.

A javaslat értelmében a nagyobb mezőgazdasági vállalkozások támogatásának mértéke drasztikusan csökkentésre kerül. A területalapú támogatás 450 hektár feletti birtokméret esetén gyakorlatilag eltűnne, míg a 90 hektár körüli területek esetében is jelentős csökkentésre számíthatnak a gazdák.

"Brüsszelben nagy a felfordulás! A gazdák helyzete aggasztó – írta Orbán Viktor miniszterelnök a közösségi médiában. Hangsúlyozta, hogy a helyzet komolyan aggasztó. Megjegyezte, hogy a legfrissebb brüsszeli intézkedések kedvezményezettje Ukrajna, mivel az Európai Bizottság jelentős összegű támogatást biztosított a keleti szomszédunk számára."

A javaslat legnagyobb károsultjai a kontinens lakói, különösen a gazdálkodók. Ők különösen nehéz helyzetbe kerülhetnek, mivel a helyzet úgy alakul, hogy a magyar termelők az európai kollégáikkal összehasonlítva jelentősen csökkentett támogatásokra számíthatnak a jövőben.

- rámutatott, majd hangsúlyosan megjegyezte: a kormány a mai ülésén az első napirendi pontként fogja tárgyalni ezt a kérdést.

Orbán Viktor hozzátette: "Az ellenállás legradikálisabb formáját javaslom. Lázadás indul!"

Nem csupán Magyarország területén, hanem Brüsszel szívében is tüntetésekre készülnek a gazdák: körülbelül 350 fő gyűlik össze ma délután, hogy hangot adjon ellenérzéseinek az Európai Bizottság terveivel szemben.

Related posts