A bronzkori britek kegyetlen szokásaik között szerepelt, hogy a legyőzött ellenségeiket nem csupán legyilkolták, hanem a legyőzött harcosok testét is elfogyasztották. Ez a rituális cselekedet a hatalom és a győzelem szimbólumaként funkcionált, egyfajta ti
Az esemény a korai bronzkori közösségek közötti társadalmi és politikai nyomásból eredhetett
Az Antiquity című folyóiratban megjelent tanulmányt jegyző nemzetközi kutatócsoport szerint ez "az erőszak olyan szintjének és mértékének bizonyítéka, amelyre még nem volt példa a brit őstörténetben", és rengeteg kérdést vet fel azzal kapcsolatban, hogy mi is történt itt.
Rick Schulting, az Oxfordi Egyetem régésze rámutatott, hogy Nagy-Britanniában több bizonyíték áll rendelkezésre a neolitikus csontvázak sérüléseivel kapcsolatban, mint a korai bronzkori leletek esetében. Ezért a Charterhouse Warren helyszínének felfedezése rendkívül szokatlan jelenségnek számít. Az itt talált leletek sokkal sötétebb képet festenek a korszak életéről, mint amire a szakértők korábban számítottak.
A csapat összesen több mint 3000 csonttöredéket vizsgált meg, amelyek legalább 37 személy csontvázához tartoznak. Úgy gondolják, hogy a csontok mind egyetlen erőszakos eseményből származnak, amelyet valamikor i. e. 2210 és 2010 közöttre datálnak - írja a ScienceAlert.
A koponyákon megfigyelhető repedések és lyukak mellett a kutatók felfedezték a halál pillanatában keletkezett vágások és törések nyomait is. Ezek a vágások különösen figyelemre méltóak, mivel arra utalnak, hogy a gyilkosok bizonyos testrészeket elfogyasztottak.
Ezek nem olyan testek, amelyeket tisztelettel kezeltek és gondosan sírba helyeztek. A kémiai elemzés arra utal, hogy az áldozatok mind helyi lakosok voltak, nem pedig kívülállók, miközben kevés bizonyíték van arra, hogy ezek az emberek harcban vettek volna részt, ami arra utal, hogy valamilyen szörnyű mészárlás során érte őket meglepetés.
Ugyanezen a helyszínen számos marhacsontot fedezhetünk fel, ami arra enged következtetni, hogy ezek az áldozatok nem az éhség kényszerítő szorításában estek áldozatul. A kutatók véleménye szerint a halottak húsának elfogyasztása egyfajta "másság" kifejezése lehetett, amely lehetővé tette, hogy dehumanizálják őket, és állatként kezeljék a társadalmi normák keretein kívül.
A kutatócsoport közzétett tanulmányában megemlíti, hogy az ilyen típusú erőszakot kiváltó tényezők még mindig nem teljesen világosak. Az esemény mögött állhatott a bosszúfolyamatok összetett körforgása, amely a korai bronzkori közösségek belső, valamint a különböző közösségek közötti társadalmi és politikai feszültségekből fakadt. Ebből adódóan az ilyen erőszaknak lehettek előzményei és következményei is.
Vannak arra utaló jelek, hogy ebben az időszakban pestisjárvány söpört végig Britannián, ami valószínűleg fokozta a társadalmi feszültségeket és konfliktusokat a közösségek különböző szegmensei között. Azonban, figyelembe véve, hogy mennyi idő telt el, rendkívül nehéz pontosan megérteni a mögöttes motivációkat.
"Még mindig nem állunk teljesen biztosan azon a tényen, hogy van-e összefüggés, és ha igen, milyen formában, a helyszínen bekövetkezett erőszakkal" - fejtette ki Schulting.
Bármennyire is komorak ezek az eredmények, sokat tanulhatunk belőlük az akkori társadalomról.