A befúródó toklász kockázatai: A toklász, ez a kis, de annál alattomosabb növényi mag, számos veszélyt rejthet magában. Amikor a természet e furcsa teremtése a bőrbe fúródik, komoly problémákhoz vezethet. A befúródás során gyulladást, irritációt és akár

Májustól októberig a gondozatlan közterületeken, útszéleken a házi kedvencek egyik veszélyforrása a toklász, azaz az egérárpa kalásza. A gyomnövény nyáron, július-augusztusban, elszáradás után válik veszélyessé, amikor a kalász szétesik, és alattomosan támad, esetenként a létfontosságú szervekig hatolhat, és az állat életét már nem lehet megmenteni.
A toklász egy igen elterjedt gyomnövény, amely különösen a kalászvirágzatának köszönhetően jelenthet veszélyt a kutyák és macskák egészségére. Olyan helyeken, ahol a füvet lenyírják, de a levágott anyagot nem takarítják el, a toklász egész nyáron jelen lehet. A kalászok a fűnyírás után is ott maradnak, így fontos, hogy a száraz növényi maradványokat alaposan átvizsgáljuk, hogy megóvjuk házi kedvenceinket a sérülésektől.
A zöld színű egérárpa még nem jelent veszélyt, azonban a kifejlett, megszáradt kalászok sárgás árnyalatot öltve már sok állattartó számára aggasztóvá válhatnak. Ezért, ha az állat magas fűvel benőtt területen szaladgál, ahol toklászok is előfordulnak, érdemes inkább távol maradni.
- Miként előzhető meg a kellemetlenség, hiszen a forró beton helyett a füves talajt választjuk sétáltatásra?- kérdeztük dr. Pálosi Csabát, a Noé Bárkája kisállatklinika vezetőjét.
- Sajnos a közterületeken lehetetlen kikerülni a toklászt, ezért sétáltatás közben oda kell figyelni, hogy toklászveszélyes helyen ne hemperegjen a négylábú, amennyiben pedig a füvet rágcsálná, feltétlenül le kell tiltani. A növény termésének a vége szúrós, könnyen bekerül a kutya bőrébe, annak mozgásával halad egyre beljebb. Leggyakrabban a fülbe, orrba, szájba, a lábujjak közé és a kutya fenekénél vagy nemi szerveinél fúródhat be. A növény a felépítésénél fogva nem tud távozni, kijönni, a kutya sem tudja kiszedni - habár sok esetben nyalja -, sőt még a gazdi sem. A toklász nyílként fúródik be, és hegyes kis sörtéi úgy állnak, akárcsak a halszálkák, kifele nem távozik.
A toklász leggyakrabban a lábujjak közé fúródik, így a kutya hirtelen sántítani kezd, nyalja a mancsát, duzzanat, majd gennyes tályog jelenik meg rajta. Ha sétáltatás közben hirtelen rázni kezdi a fejét, a földhöz dörzsöli, oldalt tartja, esetleg romló egyensúly jeleit mutatja, a füleit vakarja, folyamatosan egy irányba dönti a fejét, valószínű, hogy toklász került abba a fülbe, amerre a fejét dönti. Azonnal állatorvoshoz kell fordulni, aki speciális csipesszel el tudja távolítani a kalászt, amennyiben nem fúródott túl mélyre. Ha nyalogatja a lábát, sántít, akkor a lábujján keresztül hatolt be a toklász. Sok esetben a talp felől ki is bújik, de olyan is előfordulhat, hogy betokosodik, duzzanat képződik, amit helyi érzéstelenítéssel az állatorvos felnyit, eltávolítja a toklászt és a felgyülemlett gennyet, majd kezeli a fertőzött területet. Az orrba jutott toklászra rögtön heves és szűnni nem akaró tüsszögéssel reagálnak a kutyák, esetenként véres orrfolyás jelentkezik. Ennek eltávolítása endoszkóppal, altatásban történik. Ha a kutyában séta után még nem teljesen befúródott toklászt látunk, vagy a fenti panaszok közül bármelyik fennáll, mielőbb állatorvos segítségét kell kérni. A mélyre fúródott, bőr alá vagy orrba, netán szembe került toklászt nagy valószínűséggel csak bódításban, sebészeti úton lehet eltávolítani. Ha az állat szemébe kerül a toklász, a pislogással egyre mélyebbre fúródik, és sokszor az alsó vagy felső kötőhártya alá kerül. A kötőhártya megduzzad, kivörösödik, és súlyos szaruhártya-sérülés keletkezhet, amely nagyon fájdalmas, az állat hunyorít, mellső mancsával dörzsöli a szemét, ezáltal tovább ront a helyzeten. Az állat hónaljába is könnyen befúródhat a kalász, főleg, ha azt ritkán ápolják, csomós vagy piszkos a szőr. Ilyen esetben nehezebb észrevenni, ezért a májustól októberig terjedő időszakban fokozottan figyelni kell az állat ápoltságára, bőrének épségére.
A hosszú fülű, dús szőrű kutyák különösen ki vannak téve a toklászok támadásának. Éppen ezért minden séta után elengedhetetlen, hogy alaposan átvizsgáljuk a kutyánkat, és azonnal távolítsuk el a szőrön ragadt toklászokat. Külön figyelmet érdemelnek a mancsok és a fül belső része, ahol a szőrt érdemes rövidebbre vágni. Ajánlott naponta ellenőrizni a kutya lábujjait, füleit, valamint a hónalj- és hastájékát. A nyári hónapokban különösen hasznos, ha a lábujjak, a talppárnák közötti szőr és a fülek belső része rövidre van nyírva, illetve a hallójáratokban lévő szőr is eltávolításra kerül, mivel ez csökkenti a toklászok akadásának esélyét. A legjobb védekezés azonban a toklászos területek elkerülése és a saját kertünk gondozása – hívta fel a figyelmet a szakértő.