Hobo, a legendás magyar zenész és költő, 80. születésnapját ünnepli. Élete és munkássága során számtalan embert inspirált, dalai pedig generációkat kötnek össze. A rockzene színpadán eltöltött évtizedek alatt nem csupán zenét, hanem életérzést is teremtet


Február 13-án, csütörtökön ünnepli 80. születésnapját Földes László Kossuth-díjas bluesénekes, dalszerző, a Hobo Blues Band alapítótagja, énekese. Zenei karrierje 1968-ban indult, amikor megírta első dalszövegét, a Lakájdalt. A dal az Eötvös Klubban működő Omega zenekart, illetve annak közönségét leszóló Népszabadság egyik cikke ellen szólt.

Földes László Újpesten született, 1945. február 13-án. Édesapja, Földes László 1944-ben partizánparancsnok, 1945 után kommunista politikus, belügyminiszter-helyettes, országgyűlési képviselő volt. Két testvére van; József és György.

Földes László, közismert nevén "Hobo", a Városmajor utcai iskolában töltötte gyermekkora iskolás éveit. Ekkoriban szenvedélyesen űzte a kosárlabdát, ami nagy szerepet játszott az életében. Később, 1963-ban, a veszprémi Vegyipari Technikumban szerezte meg érettségi bizonyítványát, ezzel egy új fejezet kezdődött életében.

Felsőfokú tanulmányait az ELTE Bölcsészkarán kezdte 1965-ben, ahol a magyar-történelem szakon mélyült el. Egy évvel később Máriássy Félix felkínálta neki, hogy ha megtanul egy verset, lehetőséget ad arra, hogy felvételizzen a Színház- és Filmművészeti Főiskolára. Bálint András is ösztönözte, hogy a színészi pályát válassza, azonban Hobo, aki néhány színdarabban szerepelt, nem használta ki ezt az esélyt. Első házasságát Igó Éva színésznővel kötötte, majd második felesége Eigner Márta Borbála lett, akivel két lányuk született: Borbála és Angéla.

Zenei karrierje 1968-ban indult, amikor megírta első dalszövegét, a Lakájdalt. A dal az Eötvös Klubban működő Omega zenekart, illetve annak közönségét leszóló Népszabadság egyik cikke ellen szólt. Doleczivényi Miklóssal elő is adták a művet, ami miatt bezárták a klubot.

Egy feljelentés miatt az ELTE-n és annak Eötvös Kollégiumában eljárás indult Hobo ellen, ezért otthagyta az egyetemet. Ezek után egy kis időre színészként volt látható, szerepelt például Szomjas György Tündérszép leány című filmjében, valamint Kovács András Extázis 7-től 10-ig című alkotásában. Olyan zenekaroknak írt szövegeket, mint az Olympia, akikkel együtt a Súlyfürdő című tévéfilmben is szerepelt.

Földes László már 1969-ben megkezdte a zenei pályafutását, amikor megalapította a Lepkék, virágok nevű együttesét. Sajnos a zenekar csupán négy fellépés erejéig volt aktív. Két év elteltével azonban új irányt vett, és bohóctársulatot hozott létre, emellett irodalmi ambícióit is megvalósította, hiszen megjelent első novellája az Élet és Irodalomban "Az út" címmel. Ráadásul 1968-ban szerepet játszott Magyar Dezső és Bódy Gábor betiltott filmjében, az Agitátorokban is, ezzel még inkább színesítve művészi pályáját.

1972-ben fellépett a Syriusszal az Egyetemi Színpadon, ahol filmbejátszásokkal adta elő saját versét. A március 15-i, a Batthyány-örökmécsesnél tartott illegális tüntetéssel kapcsolatban néhány nappal később letartóztatták, és a Gyorskocsi utcai börtönbe vitték. Eljárás indult ellene, ezért négy éven át nem kaphatott útlevelet.

A Magyar Hanglemezgyártó Vállalat 1974-től alkalmazta mint a komolyzenei klubok szervezőjét és instruktorát. Szakács Lászlóval, Gecse Jánossal, Kőrös Józseffel és Földes Lászlóval 1978 áprilisában - egy Lajos utcai kocsmában - aztán megalakult a Hobo Blues Band.

1979-ben csatlakozott az együtteshez az addigi állandó vendég, Deák Bill Gyula is. Ebben az évben kezdték forgatni a Kopaszkutya című, Szomjas György által rendezett filmet, amelyben Földes László az egyik főszereplő volt. Közben megjelent első albumuk is, Középeurópai Hobo Blues címmel. Bár a Kopaszkutya lemezt 1981-ben betiltották, de a filmet nem.

1982-ben a Szkéné Színházban Ascher Tamás rendezésében debütált Hobo első önálló estje, amely Eörsi István, az akkori politikai elnyomás alatt álló és betiltott ellenzéki költő műveit idézte meg. Az előadás különleges atmoszférájával és a költői szövegek mélységével egy új dimenziót nyitott a színházi élmények világában.

2005. január 5-én "Tudod, hogy nincs bocsánat" címmel József Attila születésének 100. évfordulójára készült új műsor premierjét tartották. Az előadást Vidnyánszky Attila rendezte, a díszletet Csolti Klára tervezte. A bemutató óta a produkció bejárta az egész országot és a határon túli magyarlakta vidékeket is. Az előadóesten a posztumusz Kossuth-díjas költő versei és megzenésített művei hangoznak el Hobo tolmácsolásában.

2008. október 2-án a Hobo Blues Band akkori tagjai befejezték közös munkájukat, de 2011-ben, Földes László 66. születésnapja előtt egy különleges esemény keretében dupla búcsúkoncertet tartottak. E rendezvény előtt egy határon túli fellépéssel is megünnepelték a zenekar örökségét.

Mindazonáltal nem tette le a hangszerét, hiszen zenekarával legközelebb szombaton lépnek fel a Papp László Sportarénában, ahol a közönség újra átélheti a varázslatos zenei élményeket.

Hobo 2013 óta a Nemzeti Színház csapatának elismert tagja. Legújabb produkciója, a "Medvevára" című előadás, izgalmasan ötvözi a bábszínház varázsát, a koncertélmény dinamikáját és a stand-up komédia szellemes elemeit.

A Kossuth-díjas bluesénekes, dalszerző 2022-ben az InfoRádió Aréna című műsorának vendége volt. Művészetének lényegét a tőle megszokott, sajátos stílusban összegezte:

Related posts