**7 gyakori hiba, amit 2023-ban elkerülhetsz az egészséged érdekében – Íme, mire érdemes figyelned 2025-ben!** Az egészség megőrzése sokszor nemcsak tudatosságot, hanem a helyes szokások kialakítását is igényli. Íme hét olyan hiba, amelyet sokan elkövetn


A 2024-es évben a gazdasági és pénzügyi hírek iránti érdeklődés dominálta a médiát, háttérbe szorítva az egészségügyi témákat, amelyek a világjárvány éveiben a figyelem középpontjában álltak. Az utóbbi időszakban azonban más kérdések kerültek előtérbe, miközben az egészség megőrzésének fontossága továbbra is megkerülhetetlen. A Pénzcentrum vlogja, a CashTag, az idei évben is számos fontos egészségügyi témát érintett – a különféle függőségektől kezdve a csapvíz minősége, a szemünk védelmét szolgáló napszemüvegek, egészen a legkeresettebb plasztikai műtétekig. Összegyűjtöttük az egészséggel kapcsolatos adásaink legérdekesebb pillanatait.

Az egészség témája rendkívül széles spektrumot ölel fel, hiszen számos tényező befolyásolja, hogy milyennek érezzük magunkat a bőrünkben. A különböző, sokszor egymásnak ellentmondó információk tengerében nehéz eligibilizálni, mi tesz jót vagy rosszat az egészségünknek. Nem mindegy, hogy miként táplálkozunk, milyen folyadékokat fogyasztunk – legyen szó a csapvíz minőségéről –, mit alkalmazunk a bőrünk ápolására, mennyit mozgunk a szabadban, hogyan alszunk, és milyen szintű stressz kíséri a mindennapjainkat. A környezetünk, valamint a lelki állapotunk szorosan összefonódik a fizikai egészségünkkel. A CashTag, a Pénzcentrum vlogja 2024-es epizódjaiban számos szakértőt kérdezett meg olyan témákban, amelyek a magyar emberek egészségét érinthetik.

Az idei év első adása hamarosan újra aktuális lesz, hiszen közeledik az év vége. Ilyenkor sokan végeznek számadást, határoznak el az egészségük szempontjából is fontos dolgokat: leszoknak káros szenvedélyükről, lefogynak, vagy éppen rendesebben fognak enni, többet járnak el edzeni, vagy beiratkoznak jógaórára. Nem érdemes azonban a szakértők szerint meggondolatlanul beleugrani az ilyen fogadalmak teljesítésébe januárban, mert csak kudarc lesz a vége. A szakértők a CashTagnek elmondták, hogyan érdemes az ilyen fogadalmakhoz hozzáállni, hogy sikeresek legyenek:

A műsorban a fogadalmak mentális aspektusaira fókuszáltunk, és az agyunkban zajló folyamatokat vizsgáltuk meg Pető Dorina, a Mélylevegő Projekt társalapító pszichológusa segítségével, aki a Mathias Corvinus Collegium Egészségedre projektjének vezetője is. Dorina kiemelte, hogy a fogadalmaknak érdemes konkrét számokkal is kifejezhetőnek lenniük, mivel ez már önmagában is hozzájárul ahhoz, hogy könnyebben tartsuk magunkat az elhatározásainkhoz.

A tervezés során fontos, hogy legyen egy világos célunk, amivel nekivágunk a folyamatnak. Persze, ideális esetben, ha rendelkezünk egy előre kidolgozott tervvel, az még inkább segíthet minket. A célzott tervezéshez számos praktikus tanács áll rendelkezésünkre, amelyek segítségével formálhatjuk vágyainkat. Kulcsfontosságú, hogy a kitűzött cél ne csak vágyálom legyen, hanem konkrét és megvalósítható. Ha például az egészségünkkel foglalkozunk, az „egészségesebb akarnék lenni” célkitűzés nem elegendő. Ez a megfogalmazás túl általános, és könnyen kudarcba fulladhatunk, ha csupán ez lebeg a szemünk előtt. Ezzel szemben, ha a célunkat konkretizáljuk, például úgy, hogy „hetente csak egy szelet csokoládét fogyasztok” tűzzük ki, akkor már van egy világos keret, amelyhez tudjuk igazítani a viselkedésünket. Ez a számszerűsíthető ígéret segít abban, hogy könnyebben betartsuk a fogadalmainkat, és elérjük a kívánt eredményeket.

- fogalmazott Pető Dorina.

Kiváló példa arra, hogy az egészségünkre milyen sok tényező van hatással, a vízminőség jelentősége. Az, hogy valaki hol él az országban, és milyen vízminőséget kap a szolgáltatótól, alapjaiban befolyásolhatja az életminőséget. Hiszen ezt a vizet használjuk mindennapi ivásra és főzésre. Ha a csapvíz minősége kérdéses, számos kérdés merülhet fel bennünk: Érdemes inkább ásványvizet fogyasztani? Használjunk vízszűrőt? Milyen mennyiségben válhat egészségügyi kockázattá a gyenge minőségű csapvíz? Milyen hosszú távú hatásai lehetnek ennek? 2024-ben külön adást szenteltünk a CashTagben a csapvíz minőségének, hogy tudatosabban élhessünk a vízfogyasztásunkkal.

"A víz az emberi szervezet számára a legnagyobb mennyiségben szükséges tápanyag ez az, amiből az EFSA, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság ajánlása alapján felnőttek számára. Napi szinten egy másfél 2 liternyi mennyiséget érdemes bevinni"- kezdte a témát a videóban megkérdezett Szűcs Zsuzsanna, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke és kifejtette, hogy mivel a testünk nagyjából 60%-a víz, rendszeres pótlása elengedhetetlen. Az, hogy a víz fogyasztása rendkívül fontos, nem kérdés, azonban az, hogy milyen vizet igyunk annál inkább.

Alapvetően két választási lehetőségünk van: a csapvíz és az ásványvíz. Az utóbbi népszerűsége különösen Magyarországon figyelemre méltó, hiszen míg a nyolcvanas években az egy főre jutó ásványvízfogyasztás csupán évi 3 liter körül alakult, addig ma már ez a szám meghaladja a 130 litert. Ennek számos oka lehet, és az egyik kulcsfontosságú tényező a csapvíz minősége, amely nem mindig felel meg az elvárt normáknak.

A Víz Koalíció önkénteseként Magyar-Ábel Ágnes hangsúlyozta, hogy az ország különböző részein számos vízminőségi kihívással nézünk szembe. Egyes helyeken a problémák elsődlegesen szembetűnőek, de gyakran a víz valódi minősége is aggasztó lehet. Rámutatott arra is, hogy a gond nem feltétlenül magával a vízminőséggel áll kapcsolatban, sokkal inkább a vízhálózattal és a csövekkel, amelyek a víz útját képezik. Mire a víz eljut a háztartásokhoz, addigra számos szennyeződés érheti. A vízminőség azonban szigorú ellenőrzés alatt áll, hiszen a hatóság rendszeresen figyelemmel kíséri. Ha valaki szeretné megtudni, hogy a saját településén milyen a helyzet, könnyedén hozzáférhet a legfrissebb jelentésekhez.

2024 nyarán foglalkoztunk azzal, hogy miért nem érdemes filléres fast fashion napszemüveggel roncsolni a szemünk egészségét. Rengeteg használnak ugyanis ilyen vásári minőségű, bóvli napszemüvegeket - egy időben elterjedt promóciós ajándék volt -, fogyóeszköznek tekintik őket. Arra viszont nem gondolnak, hogy később nagyon is drága lesz, ha a szemük károsodik az ilyen olcsó napszemüvegek hordásának következtében. A CashTag utána járt, hogy mire figyeljünk feltétlenül oda napszemüveg vásárlásakor.

"A szemgolyó mélyebb rétegeit elérve az UV-sugárzás már rövid időn belül is súlyos, visszafordíthatatlan változásokat idézhet elő: például szoláris retinopátiát okozhat az ideghártyán. Ez azt jelenti, hogy az éleslátásért felelős sejtek gyorsan károsodnak" - nyilatkozta a CashTagnek Dr. Gergely Róbert, a Logodi Látáscentrum szemész szakorvosa. De nemcsak a szem belső szövetei vannak veszélyben; a szemfelszínen is megjelenhetnek elváltozások a káros UV-sugarak hatására, melyek kellemetlen tüneteket okozhatnak. Hosszú távon viszont a legkomolyabb következmény a szürkehályog kialakulása, ami jelentős látásproblémákat eredményezhet.

Az elmúlt évtizedben globálisan megduplázódott azoknak a száma, akik valamilyen plasztikai műtétet választottak. Talán meglepő, de a mellnagyobbítás nem a legkeresettebb beavatkozás a szépségiparban; egy másik szépészeti eljárás vezeti a népszerűségi rangsort. Kik azok, akik kés alá fekszenek, és milyen indokok állnak a döntésük mögött? Hogyan befolyásolják ezek a beavatkozások a testképünket és az önelfogadással folytatott harcunkat? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ a CashTagben.

A Semmelweis Egyetem friss kutatása rámutat arra, hogy bár az emlőplasztika a legkeresettebb műtétek között van, a plasztikai sebészekhez leggyakrabban a zsírleszívás miatt fordulnak a páciensek. Különösen figyelemre méltó, hogy a kisajakplasztika iránti érdeklődés 2012 óta drámai mértékben, 218 százalékkal nőtt, és 2021-re ez a szám további 20 százalékkal emelkedett. Az emlő-, orr- és hasplasztika mellett a kisajak plasztikai műtéti formálása és az aszimmetriák korrekciója a legkeresettebb nőgyógyászati esztétikai beavatkozások közé tartozik világszerte, a beavatkozások számát figyelembe véve.

Már december második felét tapossunk, így messzinek tűnik a száraz november, de akár tartotta 2024-ben valaki, akár nem, érdemes visszagondolnia, vagy esetleg beterveznie, hogy jövőre ő is megtartja az egy hónapos "böjtöt". Akár januárban, akár húsvét előtt. Vagy bármikor.

Sokan hajlamosak félreérteni a száraz november igazi jelentését. Nem csupán arról van szó, hogy egy hónapon át tartó absztinenciával „tisztítsuk meg” a testünket az alkoholtól, mielőtt belevetnénk magunkat a decemberi ünnepi lakomákba. A száraz november valójában egy önismereti kaland, amely lehetőséget ad arra, hogy mélyebben megértsük a saját kapcsolatunkat az alkohollal. Itt nemcsak a lemondásról van szó, hanem arról is, hogy figyeljük saját reakcióinkat: mikor érezzük az alkohol hiányát, mikor nehezebb nemet mondani, és mikor telik el úgy több nap, hogy eszünkbe sem jut, hogy valaha is vágytunk volna rá. Ez a hónap tehát sokkal inkább a belső világunk felfedezéséről szól, mintsem pusztán a böjtről.

Az önmegfigyelés folyamata komoly titkokat tárhat fel. Magyarországon sokan élnek abban a hitben, hogy távol állnak a függőségtől, vagy éppen hogy nem sorolják magukat alkoholbetegek közé, mégis a fogyasztásuk alapján a problémás kategóriába kerülnek. Egy ilyen kihívás során világossá válhat, hogy valójában alkoholproblémákkal küzdenek. A szakértők figyelmeztetnek, hogy az önálló alkoholmegvonás kockázatos lépés lehet az érintettek számára. A CashTag adásában Zacher Gábor osztja meg gondolatait arról, hogy kik vághatnak bele bátran a Száraz November kihívásába, és kiknek érdemes elkerülniük a hirtelen, drasztikus alkoholmegvonást.

A száraz novembert Magyarországon a 11. hónapban tartják, de más országokban például október a kihívás hónapja (Sober October), és vannak, akik januárban kezdik a böjtöt. A lényeg nem azon van, milyen hónapot írunk - persze segíthet, ha rajtunk kívül sokan csinálják még a kihívást -, hanem hogy tűzzük ki célnak és csináljuk végig. Akkor is, ha hibáztunk, ne hagyjuk abba.

„Novembert választottuk, mert úgy éreztük, hogy a karácsonyi ünnepi időszak előtt érdemes egy kis időt szánni arra, hogy visszatekintsünk magunkra, és átgondoljuk, milyen kapcsolatban állunk az alkohollal, valamint hogyan érezzük magunkat nélküle. Ez az öngondoskodásra fókuszáló kampány célja, hogy támogassuk az embereket abban, hogy mélyebben megismerjék önmagukat. Manapság egyre népszerűbb a 'self-care' kifejezés, és nem bűn odafigyelni a saját szükségleteinkre, valamint felfedezni, milyen hatással van ránk az alkohol, akár jelen van, akár nem” - mondta Tóth Karolina, a Kék Pont alapítvány kampánymenedzsere.

A "száraz november" egy olyan kezdeményezés, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy érdemes megvizsgálnunk a saját kapcsolatunkat az alkohollal, különösen azok számára, akik esetleg kockázatosan fogyasztják azt. Kockázati ivónak számít az, aki heti öt egységnél többet iszik, ami sokunk számára azt jelenti, hogy hetente többször is elcsábulunk egy pohár borra vagy bulizásra a barátokkal. Azok, akik ebbe a kategóriába tartoznak, sokkal nagyobb valószínűséggel nyúlnak az alkoholhoz, ha váratlan helyzetek vagy traumák érintik őket. A száraz november remek alkalom arra, hogy ne várjunk meg egy nehéz élethelyzetet ahhoz, hogy elgondolkodjunk az alkohol szerepén az életünkben. Ez egy lehetőség arra, hogy tudatosan foglalkozzunk saját magunkkal, feltérképezzük, milyen támogatások állnak rendelkezésünkre, és hogy milyen alternatív megküzdési stratégiákat találhatunk. Különösen fontos, hogy a száraz hónap során felfedezzük, hogyan érezzük magunkat, ha elhagyjuk az alkoholt, és milyen módszereket alkalmazhatunk a jólétünk javítása érdekében, anélkül, hogy az italra támaszkodnánk – mondta Tóth Karolina.

A szépségápolási termékek, amelyeket gyakran a népszerű online piactéren, a Temun keresztül vásárolunk meg, komoly egészségügyi kockázatokat rejthetnek magukban. A CashTag három szakértőt - egy bőrgyógyászt, egy fogszakorvost és egy mesterfodrászt - kérte fel, hogy vizsgálják meg, mi található ezekben a termékekben, amelyeket a neves márkák alternatíváiként, mindössze néhány ezer forintért kínálnak. Az eredmények sok esetben aggasztóak:

"A magyaroknak azért még mindig nem olyan jó az általános pszichés állapota" - mondta el a CashTag egyik legújabb, egészség témájú részében egy szakpszichológus, aki szerint a karácsonyi időszak még az átlagosnál is stresszesebb. Milyen pozitív megküzdési technikák vannak a stressz ellen? Ennek jártunk utána:

Sarkadi Bálint, klinikai szakpszichológus és pszichoterapeuta hangsúlyozta, hogy a megelőzés kiemelt jelentőséggel bírna az emberek körében. Szerinte nem csak akkor érdemes szakemberekhez fordulni, amikor a stressz elviselhetetlenné válik, hanem már előre, a problémák megjelenése előtt. A pszichoterapeuta arra is felhívta a figyelmet, hogy napjainkban egyre inkább elterjedt és elfogadott a mentális egészséggel való foglalkozás, így már korántsem számít tabunak, ha valaki terápiás segítséget keres. Az emberek szemléletváltása révén a korábbi stigmatizálás egyre inkább háttérbe szorul.

Bár sokan úgy vélik, hogy a pszichoterápia az egyedüli út a stressz kezelésére, a szakértők hangsúlyozzák, hogy számos más módszer is hatékony lehet. Ide tartozik például a sport, a meditáció vagy akár a coach segítsége is. A kulcs az, hogy ami az egyén számára működik, az már önmagában értékes. Ezzel szemben diszfunkcionális megküzdésről van szó, ha valaki a stressz csökkentése érdekében kizárólag drogokra, alkoholra támaszkodik, vagy ha a munkába való menekülést választja, elkerülve ezzel a valódi problémák kezelését.

Sarkadi Bálint hangsúlyozza, hogy a karácsonyi időszak során a stressz szintje gyakran a tetőfokára hág, ezért érdemes jól megtervezni a lelki felkészülést az ünnepekre. A szakember javasolja, hogy fogadjuk el: nem szükséges minden részletnek tökéletesen alakulnia. Az emberek számára előnyös, ha csak olyan eseményekbe és tevékenységekbe merülnek el, amelyek számukra is kényelmesek és örömteliek. A terapeuta szerint nem kötelező minden családi összejövetelt meglátogatni vagy mindenhol részt venni – fontos, hogy ne érezzük magunkat a kötelezettségek súlya alatt. Az idei karácsonynak arról kell szólnia, hogy a saját igényeinket helyezzük a középpontba: ez legyen az ajándékunk saját magunknak 2024-re.

Related posts