2025 második felében várhatóan növekedni fog az agrárium hitelállománya - Agro Napló.


A 2024-es agrárhitelállomány csökkenése után az idei év első hónapjában is tapasztalható volt a vállalati hitelezés mérséklődése, amely tranzakció szinten több mint 100 milliárd forintos visszaesést jelentett - tájékoztatott Szabó István, az OTP Agrár agrárgazdasági értékesítési igazgatója a Portfolio Agrárium 2025 konferencián. A szakértő kifejtette, hogy várakozásaik szerint 2025 második felében növekedésnek indulhat a hitelállomány az agráriumban, azonban ehhez elengedhetetlen, hogy megérkezzenek a nagy ÁTK-s és ÉLIP-es pályázatokhoz kapcsolódó támogatói okiratok. Emellett szólt arról is, mit érdemes tenniük azoknak, akik nem nyernek a pályázatokon.

Az idei év elején Magyarországon jelentős csökkenést tapasztaltak az agrárhitelállomány terén, hiszen tranzakciós szinten több mint 100 milliárd forintnyi visszaesést regisztráltak – tájékoztatott Szabó István. A szakértő emellett arra is felhívta a figyelmet, hogy 2025-re is hasonló trendek várhatóak: az agrárhitelállomány az év első felében várhatóan drámai mértékben csökken, míg a második félévben emelkedésre számítanak. Az OTP Agrár agrárgazdasági értékesítési igazgatója szerint kulcskérdés, hogy mikor kerülnek nyilvánosságra a nagy volumenű ÁTK-s és ÉLIP-es pályázatok támogatói okiratai. Amennyiben ezek csak a harmadik vagy negyedik negyedévben válnak elérhetővé, akkor az idei év során talán lesz némi folyósítás ezekből a pályázatokból, de a valódi hitelnövekedésre már csak 2026-ban lehet számítani.

A tavalyi év során benyújtott pályázatok esetében a túligénylés mértéke elérte a 3,7-szeres értéket. Ezek a pályázatok komplex támogatásokat öleltek fel, beleértve az állattartást, az élelmiszeripart és a kertészetet, emellett energiahatékonysági projekteket is magukban foglaltak. Elemzéseink szerint, ha ezek a projektek megvalósulnak, nemcsak az energiahatékonyság javulását eredményezik, hanem a vállalkozások hozzáadott értékét is jelentősen növelni fogják.

„Tedd egyedivé a mondandódat!” – hangsúlyozta Szabó István.

A szakember beszélt arról is, hogy lesznek olyan piaci szereplők, akik nem nyernek a pályázatokon. Mint mondta, az előzetes becsléseik alapján az élelmiszeripari pályázatoknál a kis ÉLIP-es - vagyis 200 millió frintot el nem érő pályázatoknál - 95-100%-os lesz a nyerési arány, de ugyanez vonatkozik majd a kis ÁTK-s pályázatokra is. A nagyobb pályázatoknál már több a kérdőjel, mert ezeknél 4-5-szörös túligénylések voltak.

Úgy vélem, hogy ha a kormány módosítja a támogatási árfolyamot, és amennyiben az irányító hatóság lehetővé teszi a 20%-os kötelezettség-túlvállalást, akkor az állattartó telepek nagyszabású projektjei esetében 50-60%-os, míg az élelmiszeriparban ennél is kedvezőbb, akár 70-80%-os nyerési arányra lehet számítani.

- jelentette ki Szabó István.

Amennyiben egy pályázó nem nyeri el a kívánt támogatást, érdemes alaposan átgondolnia, hogy az adott projekt szempontjából melyek azok a kulcsfontosságú elemek vagy részterületek, amelyeket mindenképpen el kell végeznie. A bankszektor számos finanszírozási lehetőséget kínál erre a célra, mint például az Agrár Széchenyi beruházási hitel vagy a forintos piaci és devizafinanszírozás – emelte ki az OTP Agrár agrárgazdasági értékesítési igazgatója. Hozzátette, hogy a jelentősebb pályázatok esetében előnyös lehet a támogatás igénybevétele, ám ez csak 2028 után válik lehetővé.

Szabó István kifejtette, hogy a nagyobb pályázók általában több elnyerhető támogatást keresnek, míg a kisebb ágazati szereplők inkább emberi léptékű projekteket terveznek. A szakember hangsúlyozta, hogy a kisebb élelmiszeripari és mezőgazdasági vállalkozások számára számos kihívás adódik: egyrészt a mérethatékonyság kérdései miatt, másrészt pedig azért, mert jellemzően a vertikális integráció keretein belül működnek.

Ahhoz, hogy ezek a termelők sikeresen pályázhassanak és hozzáférhessenek a hitelekhez, ugyanazokon a hitelminősítési folyamatokon kell részt venniük, mint a nagyobb cégeknek. A bankok a cash-flow mellett a hitelek visszafizetési képességét is alaposan elemzik.

Related posts